Jak wskazano, przychody producenta legendarnych klocków spadły o 5 proc. do 14,3 mld koron (2,2 mld dol.) w okresie styczeń-czerwiec w porównaniu z analogicznym półroczem ubiegłego roku. Zysk netto firmy zmniejszył się o 10 proc. do 3 mld koron (467 mln dol).

Według Lego, w Europie odnotowano "niski jednocyfrowy wzrost przychodów", a "nieznaczny spadek" - na rynku północnoamerykańskim. Z kolei, w Chinach firma osiągnęła "silny dwucyfrowy" wzrost przychodów - podała agencja.

"Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników zważywszy na zmiany, do jakich doszło w branży sprzedaży detalicznej" - podkreślił, cytowany przez AP, prezes Lego Niels B. Christiansen. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zamknięcie sieci Toys R Us w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

Według agencji Toys R Us borykała się z długiem 5 mld dol. po tym, jak doszło do tzw. wykupu lewarowanego, który uniemożliwił sieci inwestowanie i dotrzymanie kroku konkurentom.

Koncern Lego poprawia swą kondycję finansową po pierwszym od 2004 r. spadku sprzedaży, jaki zanotował w 2017 r. - zaznaczyła AP. Jak podkreślił we wtorek Christiansen, w najbliższych miesiącach firma chce się skoncentrować na "ustabilizowaniu działalności". (PAP)

autor: Magdalena Jarco