Sajdik wskazał, że minione lato było najspokojniejsze od początku konfliktu. Dzięki uzgodnionym rozejmom na okres żniw, a następnie – na początek roku szkolnego, udało się, jego zdaniem, istotnie zmniejszyć liczbę przypadków złamania rozejmu.

Zmniejszyła się także liczba ofiar wśród cywilów. Według wstępnych danych ONZ w sierpniu zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych. Sajdik podkreślił jednak, że „nawet jedna ofiara to dużo”. Podgrupa ds. bezpieczeństwa ma kontynuować rozmowy na temat wycofania sił i środków z linii rozgraniczenia.

Rozmowy dotyczyły m.in. także amnestii, wyborów lokalnych w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego. Podgrupa ds. humanitarnych omawiała kwestię planowanej misji jej koordynatora Toniego Frischa w strefie konfliktu po obu stronach linii rozgraniczenia. Ma się ona odbyć w dniach 6-12 września, a Frisch ma między innymi zbadać warunki, w jakich przebywają osoby przetrzymywane.

Sajdik powiedział również, że przedstawiciel Rosji Boris Gryzłow poruszył kwestię międzynarodowego śledztwa w sprawie zabójstwa Ołeksandra Zacharczenki, lidera samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Sprawa ta ma być omawiana w najbliższym czasie.

42-letni Zacharczenko zginął 31 sierpnia w eksplozji ładunku wybuchowego w kawiarni Separ (separatysta) w centrum Doniecka. Przyszedł tam z przyjaciółmi, by wspominać zmarłego niedawno rosyjskiego piosenkarza Josifa Kobzona. Według rosyjskich mediów bomba podłożona była w lampie lub żyrandolu wewnątrz lokalu, odpalona zaś została za pomocą telefonu komórkowego.

W ocenie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Zacharczenko mógł zginąć przez konflikt wewnętrzny wśród separatystów bądź został zlikwidowany przez rosyjskie służby specjalne. Rosja i separatyści oskarżają o zamach stronę ukraińską.

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)