Ferenc (KW Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca) uzyskał w niedzielę 63,76 proc. poparcia. Kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Wojciech Buczak zdobył 28,86 proc. głosów.

Trzeci wynik uzyskał poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski (KWW Kukiz’15) – 3,58 proc. głosów. Krzysztof Kaszuba (KWW Wolność w samorządzie) zdobył 2,56 proc. Natomiast kandydat Kongresu Nowej Prawicy Łukasz Belter (KW Kongres Nowej Prawicy) otrzymał 1,23 proc. głosów.

78-letni Tadeusz Ferenc jest prezydentem Rzeszowa od listopada 2002 r. Z wykształcenia jest ekonomistą. Pracę zawodową zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

Poprzednie wybory, oprócz w 2002 r., Ferenc wygrywał również w I turze.

Jak podała oficjalnie PKW na swojej stronie internetowej, frekwencja w Rzeszowie wyniosła 54,06 proc.

Poszerzenie Rzeszowa Ferenc uważa za swoje największe osiągnięcie.

W wywiadzie zapowiedział, że jedną z najważniejszych inwestycji, jaką chce zrealizować po wygranych wyborach, jest budowa w stolicy Podkarpacia kolejki nadziemnej. W planach ma również wybudowanie obwodnicy południowej Rzeszowa.

Ferenc ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. ubiegłego stulecia do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radego Rzeszowa.

Trzykrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie - w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. O mandat senatora ubiegał się również w 2015 r. - także bezskutecznie.

Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r., o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok.

W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany prezydentem Rzeszowa, zdobył 51,6 proc. głosów. Jego rywalem był ówczesny prezydent miasta Andrzej Szlachta. Ferenc był kandydatem SLD-UP, a Szlachta Rzeszowskiego Porozumienia Prawicy.

Cztery lata później wygrał w pierwszej turze, uzyskując 76,5 proc. poparcia. W pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 r., kiedy poparło go 53,2 głosujących oraz w 2014 r, kiedy otrzymał 66 proc. poparcia.

Od 2006 r. startuje z własnego komitetu wyborczego. Systematycznie jest wspierany m.in. przez SLD i PSL, a w wyborach tegorocznych również przez Koalicję Obywatelską.

W stolicy Podkarpacia za rządów Ferenca wykonano wiele inwestycji, przede wszystkim infrastrukturalnych, powstał m.in. nowy most na Wisłoku, wyremontowano wiele dróg oraz skrzyżowań w mieście. W sumie do tej pory gmina zrealizowała łącznie 360 projektów współfinansowanych z UE. Łączna wartość tych projektów wynosi ponad 3,11 mld zł, z czego kwota dofinansowania ze środków UE stanowi ponad 2,21 mld zł.