PIS zrealizował swój główny cel. - Wygraliśmy po raz czwarty z wynikiem, który dobrze wróży jeśli chodzi przyszłość i wybory parlamentarne. Będziemy musieli ciężko pracować w ciągu kolejnego roku -  kwitował wygraną lider PiS Jarosław Kaczyński. Poprosił na scenę premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślał, że to jeden z najlepszych wyników zwycięskiej partii w historii wyborów samorządowych. Także obecni politycy wypowiadali się w ten sposób. - To historycznie najlepszy wynik PiS w wyborach samorządowych - mówi minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. - To dobry wynik - komentuje poseł Jan Mosiński. Nastrój w siedzibie PiS był dobry, ale daleki od entuzjazmu. Dwa pozostałe cele nie zostały zrealizowane. -Wszystko, co powyżej 10 procent od wyniku Schetyny to sukces - mówił jeden z polityków PIS jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Tymczasem PIS od KO dzieli siedem punktów procentowych. Dlatego można było także usłyszeć, że wynik jest słaby. Kolejna kwestia to dobry wynik PSL-u, który był głównym celem PiS w tej kampanii. - Nie udało się zepchnąć PSL w okolice 10 procentowego progu - zauważa osoba zbliżona do PIS.

Mimo zwycięstwa PiS czeka teraz okres podsumowań, a może i rozliczeń. Prezes partii mówił o ciosach, jakie spadły na PIS przed wyborami i odebrały partii poparcie. Z rozmów z politykami PiS wynika, że chodzi o decyzję TSUE, nagłośnioną przez PSL informację o zakazie importu mięsa do USA. Możliwe że zaczną się także porachunki wewnętrzne. - Gdyby nie Zbigniew Ziobro, to byłyby dwa punkty więcej - mówi osoba zbliżona do PiS. Chodzi w wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pytań prejudycjalnych, które wywołało oskarżenia opozycji o dążenie do Polexitu.

PiS ma na pewno niedosyt jeśli chodzi o wyniki w miastach. Wygrana w pierwszej turze w Warszawie czy Wrocławiu kandydatów KO było dla PiS zaskoczeniem. Dlatego entuzjazm wywołał wynik Kacpra Płażyńskiego. Gdy na telebimie ukazała się jego wynik rozległy się brawa i okrzyki " Brawo Kacper". Zadowolenie było też słychać, gdy okazało się jednak, że Małgorzata Wassermann ma solidny wynik.