Podpisana umowa pomiędzy ZDW w Katowicach a konsorcjum firm M Silnice oraz IMB Podbeskidzie opiewa na 98,9 mln zł.

„Droga ta od miejsca, gdzie kończy się obwodnica Ustronia do ronda na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 942 (tzw. rondo na Oazie) będzie rozebrana i wybudowana od nowa” - zaznaczył Pacer. „Roboty rozpoczną się wiosną przyszłego roku i potrwają do 15 października 2021 r.” - dodał.

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich zastrzegł, że inwestycja będzie się wiązała ze znacznymi utrudnieniami (ruch wahadłowy), ale w efekcie - jak powiedział - poprawi się komunikacja w mieście, bezpieczeństwo i komfort podróży turystów dojeżdżających w śląskie Beskidy.

Kontrakt obejmuje przebudowę jezdni głównej drogi nr 941, budowę odcinków chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także przebudowę zjazdów do posesji. Przebudowane zostaną także dwa mosty i konstrukcje oporowe. Wykonane będą roboty kolejowe w zakresie przebudowy przejazdów kolejowych i towarzyszącej infrastruktury.

Droga nr 941 została całkowicie przebudowana na odcinku od Wisły Głębiec do przełęczy Kubalonka (w stronę tzw. Trójwsi) - w 2009 r. W kolejnych latach wykonano tzw. średnie remonty drogi 941 za Kubalonką. W Wiśle wybudowano nowy most na rzece Wisła w ciągu drogi 942 i wymieniono nawierzchnię na tej samej drodze od Wisły do przełęczy Salmopol.

Inwestycja w Wiśle nie jest współfinansowana środkami unijnymi.

W południowej części woj. śląskiego katowicki ZDW prowadzi także inną dużą inwestycję. Budowa nowej obwodnicy Buczkowic, łączącej drogę ekspresową S69 z drogą nr 942, która prowadzi od Bielska-Białej m.in. do Szczyrku, ma potrwać do listopada 2019 r. Wartą 62,5 mln zł umowę na nową drogą o długości ok. 2,8 km Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach podpisał w lipcu br.

Ponad połowę tej kwoty pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - w wysokości 36 mln zł.(PAP)

autor: Mateusz Babak