Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,15 proc. 23 327,46 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,85 proc. do 2506,85 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,77 proc. do 6635,28 pkt.

2018 r. był najgorszym rokiem dla globalnych rynków akcji od rozpoczęcia kryzysu finansowego w 2008 roku. Inwestorzy obawiają się o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego w 2019 r. w obliczu przedłużających się sporów handlowych i oczekiwań związanych z dalszymi podwyżkami stóp procentowych w USA.

Indeks S&P 500 spadł w grudniu o 9,94 proc. - był to największy miesięczny spadek od lutego 2009 r. i najgorszy grudzień od czasu Wielkiego Kryzysu.

Kurs Amazona rósł o 2 proc. w reakcji na informację dziennika "Wall Street Journal", o tym, że firma planuje znaczącą rozbudowę sklepów spożywczych Whole Foods.

Merck na poniedziałkowej sesji wzrósł około 1 proc. i był najlepszą spółką spośród uczestników indeksu Dow Jones w 2018 roku.

Ponad 4 proc. podrożały akcje Netfliksa.

Analitycy wskazują, że kończy się "okropny rok", ale rosną nadzieje na poprawę w relacjach handlowych USA-Chiny.

Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę po rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że osiągnięto "duży postęp" w kwestii zawarcia ewentualnej umowy między Stanami Zjednoczonymi a ChRL.

Chiny chcą współpracować z USA w celu wdrożenia ustaleń w sprawie handlu, poczynionych przez prezydentów Xi Jinpinga i Donalda Trumpa na początku grudnia w Argentynie - oświadczył w niedzielę rzecznik MSZ w Pekinie Lu Kang. (PAP)