Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,84 proc., do 24.528,22 pkt.

S&P 500 spadł o 0,78 proc. i wyniósł 2.643,85 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 1,11 proc. do 7.085,69 pkt.

Caterpillar - jedna ze spółek z dużą ekspozycją na globalne wahania koniunktury - przedstawiła zysk na akcję za IV kw. 2018 r., który rozminął się z oczekiwaniami rynku o ok. 15 proc. czyli najmocniej od 10 lat (2,55 USD vs 2,99 USD). Górna granica prognozy zysku spółki na 2019 r. uplasowała się natomiast na poziomie konsensusu rynkowego.

Zarząd wskazał na spadek sprzedaży w regionie Azja/Pacyfik, głównie z powodu mniejszego popytu w Chinach.

Nvidia przedstawi swoje wyniki kwartalne 14 lutego, ale już teraz ostrzegła, że jej przychody wyniosą 2,2 mld USD, a nie 2,7 mld USD jak wcześniej zapowiadała. Spółka poinformowała również, że jej zyski kwartalne zostaną obciążone odpisami związanymi z "obecnymi warunkami rynkowymi".

Kurs Caterpillar zniżkował w trakcie sesji nawet 9 proc., a Nvidii nawet 17 proc.

Obie spółki wskazują na główne źródło swoich problemów Chiny, które próbują przekonywać, że obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego są przesadne.

"Informacje z zeszłego tygodnia pokazały, że gospodarka Chin rosła w 2018 roku w najwolniejszym tempie od prawie trzech dekad. Aby rynki mogły kontynuować marsz w górę, inwestorzy muszą nabrać przekonania, że obawy o napięcia handlowe między USA a Chinami spadną, podobnie jak obawy o globalny wzrost gospodarczy" - uważa Bruce Bittles, główny strateg inwestycyjny w Baird.

W ślad za spadkiem kursu akcji nVidii na wartości tracili również jego konkurenci. Advanced Micro Devices tracił 8 proc., a Micron 2 proc.

Z największych amerykańskich spółek swoje wyniki za trzy ostatnie miesiące 2018 roku przedstawią w tym tygodniu jeszcze: Apple, Verizon, 3M, Lockheed Martin, eBay, Pfizer we wtorek; Microsoft, Alibaba, PayPal, Qualcomm, Visa, McDonald's w środę; Amazon General Electric, UPS, MasterCard, DowDuPont, ConocoPhilips w czwartek; a ExxonMobil, Chevron, Merck, Honeywell i Cigna w piątek.

Ze spółek, które do tej pory pokazały swoje dokonania za czwarty kwartał, zyski około 70 proc. z nich okazały się lepsze od konsensusu.

Obawy o światowy wzrost gospodarczy, po wynikach Caterpillar oraz pierwszy w 2019 r. wzrost liczby czynnych wiertni w USA, sprzyjają mocnym spadkom cen ropy naftowej.

Inwestorzy myślą już o wtorku, gdy parlament Zjednoczonego Królestwa będzie debatować nad następnymi działaniami w sprawie wyjścia W.Brytanii z UE. Głosowanie rozpocznie się o 19.00 czasu londyńskiego.

Równie ciekawe będę też kolejne dni.

W środę swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej przedstawi amerykańska Rezerwa Federalna, ale analitycy nie spodziewają się zmiany stóp procentowych. W centrum uwagi znajdą się szczególnie komentarze szefa Fed Jerome'a Powella, który wystąpi na konferencji prasowej po Fed - o 20.30.

W środę początek ważnych dla globalnych rynków rozmów - w Waszyngtonie wicepremier Chin Liu He spotyka się z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Będą rozmawiać o relacjach handlowych pomiędzy obu mocarstwami. (PAP Biznes)