Warszawa, 09.05.2019 (ISBnews) - Synektik poszerzył ofertę o kolejny robotyczny produkt - system Apoteca chemo, służący do automatycznego przygotowywania dożylnych leków stosowanych w terapiach antynowotworowych, podała spółka.
"Produkowany przez włoską firmę Loccioni system jest najnowocześniejszym rozwiązaniem tego typu na świecie i pozwala na automatyzację procesu przygotowywania leków cytostatycznych stosowanych w chemioterapii. Apoteca chemo samodzielnie, wykorzystując zapisane w systemie receptury leków oraz wytyczne dotyczące ich dozowania, sporządza cytostatyki i precyzyjnie dawkuje w oparciu o metody wolumetryczną oraz grawimetryczną produkt finalny do dedykowanych pojemników, takich jak kroplówki, strzykawki czy pompy infuzyjne" - czytamy w komunikacie.
Dzięki automatyzacji procesów system zwiększa efektywność produkcji, zmniejsza zużycie substancji aktywnych oraz rozpuszczalników i umożliwia ich precyzyjne dozowanie, ograniczając ryzyko błędów ludzkich. Apoteca chemo pozwala także znacząco zmniejszyć bezpośredni kontakt farmaceutów ze składnikami leków oraz niezabezpieczonym produktem finalnym, znacząco zmniejszając ryzyko narażenia personelu i środowiska na toksyczne działanie preparatów, podkreślono.
"Automatyzacja i robotyzacja są przyszłością medycyny, już dziś przynosząc rewolucję jakościową w szeregu obszarów opieki zdrowotnej. Onkologia jest jednym z obszarów, w którym inwestycje w innowacyjne rozwiązania robotyczne mają szczególne uzasadnienie. Rosnąca liczba zachorowań na choroby nowotworowe oraz wysokie koszty leczenia wymagają stosowania rozwiązań systemowo zwiększających skuteczność terapii, przy równoczesnym wzroście efektywności kosztowej i minimalizacji ryzyka. System Apoteca chemo, którego Synektik jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce, jest rozwiązaniem idealnie wpisującym się w politykę skutecznego i efektywnego leczenia chorych. Jego wdrożenie w ośrodkach onkologicznych pozwoli nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, ale również na optymalne gospodarowanie bardzo drogimi lekami" - skomentował prezes Synektika Cezary Kozanecki, cytowany w komunikacie.
Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.
(ISBnews)