Podczas uroczystości otwarcia nowej inwestycji w Hucie Miedzi Cedynia prezes KGHM Marcin Chludziński podkreślił, że rozbudowa zakładu i zwiększenie mocy produkcyjnych to element przyjętej w grudniu ubiegłego roku strategii rozwojowej KGHM.

„Inwestycje w przerób, w przetwórstwo miedzi to są inwestycje, które dają nam większą wartość dodaną, większą marżę, wydłużają też nam łańcuch produkcji, więc absolutnie jest to kierunek zgodny z naszą strategią” - powiedział prezes. Dodał, że w Hucie Miedzi Cedynia dokonano również postępu jeśli chodzi o optymalizację produkcji.

Prezes podkreślił, że miedź to surowiec strategiczny, taki jak ropa czy gaz. „A nawet jeszcze bardziej strategiczny, bo nie ma ekwiwalentów dla tego surowca; popyt zarówno na katody, jak i na przetworzoną miedź będzie coraz większy w perspektywie 15-letniej, więc nasze przygotowania związane z większa obecnością na rynku i zaspokojeniem tego są uzasadnione biznesowo” - ocenił Chludziński.

Obecny na uroczystości otwarcia nowej hali wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że jednym z fundamentów rządowej strategii odpowiedzialnego rozwoju jest reindustrializacja. „Na naszych oczach ten fundament jest realizowany. Polska w porównaniu z innymi krajami UE była zawsze krajem, który budował swoją państwowość na przemyśle. Mamy duże kompetencje, uprawnienia przemysłowe i dziś te uprawnienia przeobrażamy w przemysł nowoczesny” - mówił wiceminister.

Podkreślił, że nowa linia produkcyjna do wytwarzania granulatu miedzi została przygotowana i wdrożona przez pracowników Huty Miedzi Cedynia.

Dodał, że KGHM wraz ze swoją grupą kapitałową zaczyna coraz bardziej umacniać się na światowym rynku poprzez nowoczesne inwestycje przemysłowe.

Dyrektor Huty Miedzi Cedynia Ryszard Jaśkowski podkreślił, że w tym roku zakład obchodzi 40-lecie istnienia. „Kiedy zaczynaliśmy produkcję, wytwarzaliśmy około 80 tys. ton walcówki. Dziś w różnych wyrobach przerabiamy blisko 270 tys. ton miedzi katodowej pochodzącej z hut w Legnicy i Głogowie” - mówił.

Dodał, że jeśli chodzi o produkcję granulatu miedzi, to w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła ona w Hucie Miedzi Cedynia ośmiokrotnie.

>>> Czytaj też: Ceny paliw wyhamowały. Eksperci: Najbliższe dni powinny przynieść stabilizację