Prezydent Francji Emmanuel Macron zakomunikował, że przypomina o "swoim przywiązaniu do pełnego poszanowania porozumienia nuklearnego z 2015 r. i zwraca się do Iranu o bezzwłoczną likwidację tej nadwyżki (uranu), a także o uniknięcie wszelkich dodatkowych kroków, które podważyłyby jego nuklearne zobowiązania".

Jak dodano w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego, w najbliższych dniach Macron podejmie kroki, aby zapewnić, że Iran wypełnia swoje zobowiązania i nadal czerpie korzyści gospodarcze z porozumienia. Nie ujawniono jednak, o jakie konkretne działania chodzi.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że europejskie mocarstwa - Francja, Wielka Brytania i Niemcy - próbują ustanowić system wymiany barterowej z Iranem. Chodzi o umożliwienie przekazania leków i żywności w celu zaspokojenia niektórych potrzeb gospodarczych tego kraju, pomimo sankcji USA. Jednak system nie zapewnia Iranowi przychodów ze sprzedaży ropy, czego domaga się Teheran.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif poinformował w poniedziałek, że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit 300 kg, ustalony w porozumieniu światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Informacje te potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej, co było reakcją na jej wypowiedzenie przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych. Iran zapowiedział w maju br., że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to w ciągu 60 dni zacznie wzbogacanie uranu. (PAP)

cyk/ bjn/