"Jestem przekonany, że Grecja będzie nadal odgrywała konstruktywną rolę w UE, pomagając stawać jej naprzeciw wspólnym wyzwaniom, takim jak trudne środowisko geopolityczne, nielegalna migracja, zmiany klimatu oraz, co nie mniej ważne, unowocześnianie naszych gospodarek" - napisał w liście do Micotakisa opublikowanym na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej.

Wcześniej jeszcze przed zaprzysiężeniem gratulacje liderowi Nowej Demokracji przesłał przewodniczący Komisji Europejskiej. "Mam pełną wiarę w pana osobiste zdolności i zdolność Greków do otwarcia nowego, jaśniejszego rozdziału w historii waszego kraju. Może pan liczyć na moje osobiste wsparcie i wsparcie Komisji Europejskiej, by tak się stało" - podkreślił Juncker.

Przypomniał o poświęceniach greckiego społeczeństwa w ciągu minionej dekady, wskazując, że jego godność, odporność i przywiązanie do Europy podczas tych lat zasługują na szacunek. Jak zaznaczył, jednym z największych osiągnięć kierowanej przez niego instytucji była pomoc w przejściu Grecji przez kryzys. "Grecja jest teraz w przynależnym jej miejscu - w środku bijącego serca Europy i euro. Wiele zostało osiągnięte, ale wiele pozostało do zrobienia" - oświadczył Junkcer.

Zwycięstwo Micotakisa jest wzmocnieniem Europejskiej Partii Ludowej w Radzie Europejskiej. Jego ugrupowanie należy do tej samej rodziny politycznej, do której należy Tusk, Juncker czy kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Nowa Demokracja uzyskała w greckich wyborach parlamentarnych blisko 40 proc. głosów, natomiast kierowane przez poprzedniego premiera Aleksisa Ciprasa lewicowe ugrupowanie Syriza 31,5 proc.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)