Zaufanie Francuzów do prezydenta Emmanuela Macrona ostatnio zdecydowanie wzrosło i obecnie 41 proc. z nich jest zadowolonych z działalności szefa państwa - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez instytut badania opinii publicznej Harris Interactive.

Agencja AFP podkreśla, że podobnym wynikiem prezydent cieszył się przed rokiem, ale w następnych miesiącach protesty "żółtych kamizelek" poważnie nadszarpnęły społeczne zaufanie do Macrona. Jego popularność była rekordowo niska w kwietniu br., gdy instytut Opinionway opublikował sondaż, z którego wynikało, że tylko 27 proc. Francuzów popiera szefa państwa.

Coraz większym społecznym zaufaniem cieszy się także francuski premier Edouard Philippe, którego popiera także 41 proc. Francuzów. To znaczący wzrost w porównaniu z kwietniem, gdy szef rządu miał poparcie 29 proc. respondentów. Rośnie także popularność ministrów, wśród których największe poparcie ma szef dyplomacji Jean-Yves Le Drian (44 proc.)

Sondaż przeprowadzony został w dniach 23-25 lipca na reprezentatywnej grupie 930 osób w wieku 18 lat lub starszych. Margines błędu ustalono na 1,4-3,1 pkt proc.

>>> Czytaj też: Niemcy odmawiają USA. Berlin nie weźmie udziału w ochronie cieśniny Ormuz