Pireus (Grecja), Tampere (Finlandia) i Turyn (Włochy) otrzymają dotacje na projekty dotyczące bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Przykładowo, Pireus dzięki tym środkom powoła Lokalną Radę ds. Zapobiegania Przestępczości i stworzy punkt kontaktowy dla ofiar przestępstw.

Fundusze UE będą również wspierać innowacyjne rozwiązania w zakresie transformacji cyfrowej, odpowiedzialnego użytkowania gruntów miejskich i walki z ubóstwem w 17 innych miastach.

„Nikt nie wie lepiej niż same miasta, jak opracować rozwiązania, które odmienią życie na obszarach miejskich. Właśnie dlatego Komisja bezpośrednio przyznaje miastom unijne fundusze, aby mogły przetestować pomysły, które uczynią je świetnymi miejscami do życia, pracy i innowacji” - powiedział Johannes Hahn, komisarz ds. polityki sąsiedztwa, który jest również odpowiedzialny za politykę regionalną.

Gava (Hiszpania), Heerlen (Holandia), Lizbona (Portugalia), Rawenna (Włochy), Rennes (Francja), Vaxjo (Szwecja) i Wiedeń (Austria) otrzymają środki na projekty z zakresu transformacji cyfrowej. Fundusze na projekty z zakresu zrównoważonego użytkowania gruntów mają trafić do: Baia Mare (Rumunia), Bredy (Holandia), Latiny (Włochy), Prato (Włochy) i Plymouth (Wielka Brytania).

Bergamo (Włochy), Getafe (Hiszpania), Mediolan (Włochy), Seraing (Belgia), Landshut (Niemcy) mają otrzymać środki na walkę z ubóstwem. Przykładowo, z środków w ramach projektu w Landshut powstaniowe ośrodek „Dom i opieka”, który zapewni opiekę zdrowotną i nad dziećmi rodzinom samotnie wychowującym potomstwo.

Innowacyjne działania miejskie to program, który zapewnia miastom UE środki na finansowanie innowacyjnych projektów o łącznym budżecie w wysokości 372 mln EUR z EFRR.

Spośród trzech zaproszeń ogłaszanych corocznie od grudnia 2015 r. jak dotąd do finansowania wybrano 55 projektów z 17 państw członkowskich.

>>> Czytaj też: Wenezuela: rozporządzenie Trumpa ws. sankcji sformalizuje blokadę kraju