"Kolejna rzecz, na którą chcę zwrócić uwagę - zaplanowane na 2020 rok wielkie czterodniowe ćwiczenia (...). Będą to ćwiczenia na Morzu Czarnym, które mają na celu opracowanie elementów odporności państwa wobec zagrożeń hybrydowych" - oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, cytowany przez ukraińskie media.

W środę i czwartek wizytę w Kijowie złożyli członkowie Rady Północnoatlantyckiej wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Podczas wizyty Stoltenberg zapewnił m.in., że NATO nigdy nie uzna dokonanej przez Rosję „nielegalnej aneksji” ukraińskiego Krymu, oraz powiedział, że Sojusz potępia agresywne działania Rosji w regionie Morza Czarnego. „Sojusznicy nawołują do zwrotu Ukrainie okrętów, przejętych (przez Rosję) w ubiegłym roku, oraz zapewnienia swobodnego dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim” - podkreślił.

Sekretarz generalny poinformował też o pomocy przekazywanej przez NATO siłom zbrojnym Ukrainy, szkoleniach ukraińskich żołnierzy oraz wspieraniu reform.

>>> Czytaj też: Ukraina chce przyspieszyć przygotowania do wejścia do NATO