62 proc. Amerykanów uważa, że zmiany klimatyczne dotyczą miejsc ich zamieszkania - wynika z opublikowanych w poniedziałek badań ośrodka Pew Research. 22 proc. obywateli USA uznaje, że wpływ ten jest znaczny.

Jak przypomina Pew Research, w 2018 roku 59 proc. Amerykanów utrzymywało, że miejsce ich zamieszkania doświadcza skutków zmian klimatycznych. W 2019 roku uważa tak 82 proc. sympatyków Partii Demokratycznej i 38 proc. zwolenników Partii Republikańskiej.

Ośrodek badawczy wskazuje również na zróżnicowanie w odpowiedziach w zależności od miejsca zamieszkania. Doświadczanie w swoim regionie zmian klimatycznych potwierdza 7 na 10 Amerykanów na zachodnim wybrzeżu. W stanach, które Pew Research klasyfikuje jako górskie (Arizona, Kolorado, Nevada, Utah, Nowy Meksyk, Idaho, Montana, Wyoming), uważa tak 54 proc. osób.

Wśród potwierdzających zmiany klimatu w ich regionie aż 8 na 10 Amerykanów twierdzi, że przejawia się to głównie długimi okresami upałów.

Zgodnie z sondażami kwestia zmian klimatycznych oraz polityki ochrony środowiska stanowi dla wyborców jeden z kluczowych tematów w kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA w 2020 roku. Dotyczy to w szczególności elektoratu Demokratów.

>>> Czytaj też: Więcej plastiku przybywa niż ubywa