NFG: Mały ZUS Plus nie obejmie freelancerówWarszawa, 05.02.2020 (ISBnews) - Dzięki obowiązującej od 1 lutego 2020 roku uldze dla przedsiębiorców, Małemu ZUS-owi Plus mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnej formy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak wśród nich nie będzie freelancerów, przypomniała firma faktoringowa NFG.

"Od 1 lutego mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność freelancerską nie skorzystają z preferencyjnej formy opłaty składek, a szkoda. Z naszych obserwacji wynika, że mikroprzedsiębiorcy, w tym także przedstawiciele wolnych zawodów, są najbardziej wrażliwi na zjawisko zatorów. Freelancerzy rzadko otrzymują zaliczki czy zapłatę w gotówce, a coraz częściej otrzymują płatność z dołu oraz, jak pozostali przedsiębiorcy, muszą upominać się o wypłatę. Minusem ich działalności jest brak gwarancji comiesięcznych wpływów i nierzetelność kontrahentów, którzy wydłużają terminy płatności za wykonane zlecenia" - powiedział prezes NFG Dariusz Szkaradek, cytowany w komunikacie.

Freelancerzy stanowią znaczną i różnorodną grupę zawodową. Wśród nich znajdują się: graficy, dziennikarze, copywriterzy, programiści, fotografowie, tłumacze, webmasterzy, specjaliści ds. social mediów, SEO, SEM etc. Wykonują zlecenia na rzecz mikro- i małych przedsiębiorstw, a nawet osób fizycznych.

Według cytowanego w materiale raportu PARP "Global Entrepreneurship Monitor Polska 2019", w Polsce jest 326 tysięcy freelancerów. Ponad połowa z nich (54,2%) ma trudności z otrzymywaniem terminowych zapłat za swoją pracę.Wysokie składki oraz przeterminowane należności są poważnym utrudnieniem.

"Ratunkiem dla nich może być faktoring, który zapewnia szybki dostęp do pieniędzy, będąc jednocześnie prostą i bezpieczną usługą finansową. Współczesne fintechy online'owe oferują dzisiaj przedsiębiorcom nowoczesne i wygodne instrumenty finansowe. Wymiana faktur na gotówkę odbywa się błyskawicznie, przez internet i nie wymaga zbyt wielu dokumentów czy zbędnych formalności" - wskazał Szakardek.

Dodał, że choć wolni strzelcy nie są jeszcze kluczową grupą klientów, tak jak transport, budownictwo czy szeroko rozumiane usługi, to NFG obserwuje, że zainteresowanie eFaktoringiem wśród nich w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosło o 150%. "Byłoby z pewnością jeszcze większe, gdyby freelancerzy tradycyjnie wystawiali faktury za swoją pracę" - podkreślił.

Warunkiem skorzystania z ulgi Mały ZUS Plus jest kryterium przychodowe (do 120 tys. zł rocznie) oraz prowadzenie działalności w roku poprzednim przez co najmniej 60 dni. Według szacunków, rozwiązaniem może zostać objętych 320 tys. osób.

(ISBnews)