Od północy w piątek służby graniczne przestały przepuszczać obywateli Iranu przyjeżdżających "w celach nauki i prowadzenia działalności pracowniczej, a także w celach prywatnych, turystycznych i tranzytowych" - głosi rządowy komunikat.

Ograniczenia dotyczą także wjazdu cudzoziemców z terytorium Iranu. Mogą oni przekroczyć granicę Rosji tylko w porcie lotniczym Szeremietiewo w Moskwie. Wjechać do Rosji z Iranu mogą jedynie obywatele Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, załogi samolotów, członkowie delegacji oficjalnych i osoby mające zezwolenie na pobyt w Rosji.

Podobne ograniczenia wjazdu z terytorium Korei Południowej wchodzą w życie od 1 marca.

Wcześniej władze Rosji poinformowały, że zawieszają połączenia lotnicze do Korei Południowej, z wyjątkiem rejsów linii Aerofłot. Zawieszone też zostało wydawanie wiz Irańczykom, prócz wiz biznesowych i humanitarnych. Środki te mają mieć charakter tymczasowy.

Na tle niepokojów o rozprzestrzenienie się koronawirusa słabnie w piątek rosyjska waluta i spadają kursy akcji na moskiewskiej giełdzie. Po raz pierwszy od 3 września 2019 roku kurs dolara na giełdzie przekroczył poziom 67 rubli za 1 USD. Na otwarciu indeks giełdy moskiewskiej spadł o 4,7 proc. w porównaniu z zamknięciem poprzedniej sesji. Spadają kursy akcji spółek naftowych, a także innych firm, w tym Aerofłotu.

Branża turystyczna w Rosji szacuje pierwsze straty z powodu ograniczeń wywołanych koronawirusem. Operatorzy stracili 27 mld rubli (blisko 401,5 mln USD) z powodu anulowania wycieczek do krajów dotkniętych epidemią, jeszcze bez uwzględnienia Włoch - poinformowało w piątek Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych Rosji (ATOR).

Państwowy urząd Rospotriebnadzor, odpowiedzialny za kwestie sanitarne, poinformował w piątek rano, że dotychczas w Rosji nie wykryto nowych przypadków koronawirusa. Od końca grudnia przebadanych zostało ponad 375,6 tys. osób przybyłych z Chin, na obserwacji medycznej pozostaje obecnie 8618 osób - głosi komunikat tej instytucji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)