Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w czwartek, że globalna recesja w związku z pandemią koronawirusa "jest prawie pewna". "Jesteśmy w stanie wojny z wirusem, stawką są miliony istnień ludzkich" - powiedział podczas wideokonferencji w Nowym Jorku.

Zdaniem Guterresa obecne reakcje poszczególnych krajów na pandemię „są niewspółmierne do globalnej skali i złożoności kryzysu”. "Globalna recesja - być może rekordowych rozmiarów - jest niemal pewna" - ostrzegł.

"Jest to chwila, która wymaga skoordynowanych, zdecydowanych i innowacyjnych działań politycznych wiodących gospodarek świata” - powiedział Guterres - Znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji i normalne zasady już nie obowiązują”.

Zdaniem Guterresa "świat stoi w obliczu wspólnego wroga". "Jesteśmy w stanie wojny z wirusem” - podkreślił szef ONZ i wezwał światowych liderów, aby wspólnie zaoferowali pilną i skoordynowaną reakcję na globalny kryzys.

Według sekretarza generalnego ONZ najważniejsza obecnie jest globalna solidarność. "Stawką są miliony istnień ludzkich. Na świecie musi być solidarność, szczególnie z najbiedniejszymi krajami" - zaapelował.

Reklama

"Udowodniono, że wirus może być powstrzymany - zapewnił Guterres - Musi być powstrzymany. Jeśli pozwolimy wirusowi rozprzestrzeniać się jak pożarom, szczególnie w najbardziej wrażliwych regionach świata, zginą miliony ludzi".

Guterres wezwał wszystkie kraje do zwiększenia wydatków na opiekę medyczną i pomoc krajom mniej przygotowanym na walkę z kryzysem, w tym poprzez wspieranie wysiłków Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślił, że cała gospodarka światowa powinna mieć zagwarantowaną płynność systemu finansowego i że banki muszą wykorzystać swoją odporność, aby wspierać swoich klientów.

Zdaniem Guterresa globalna solidarność jest nie tylko imperatywem moralnym, ale leży w interesie wszystkich. "Musimy natychmiast przejść z sytuacji, w której każdy kraj wdraża własne strategie zdrowotne, do strategii zapewniającej w przejrzysty sposób skoordynowaną globalną reakcję, w tym poprzez pomoc krajom mniej przygotowanym do stawienia czoła kryzysowi" - powiedział.

Podkreślił także, iż "przywódcy krajów G20 podjęli kroki w celu ochrony swoich obywateli i gospodarek poprzez wiele wyrzeczeń". "Musimy zastosować tę samą logikę w stosunku do najuboższych krajów w naszej globalnej wiosce, aby zmniejszyć ich zadłużenie" - wezwał Guterres i dodał, że Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy odgrywają „kluczową rolę” w tym względzie.

Według Guterresa z ekonomicznego punktu widzenia „trzeba skupić się na ludziach - najbardziej bezbronnych i biednych oraz na małych i średnich przedsiębiorstwach”. "Oznacza to wsparcie finansowe, zapewnienie ubezpieczeń, ochronę socjalną i zapobieganie bankructwu oraz utraty pracy" - mówił szef ONZ.

Pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się z Chin na 175 krajów na całym świecie. Do tej pory zaraziło się 227 tys. osób, ponad 10 tys. zmarło.

>>> Czytaj też: Nie tylko seniorzy. Koronawirus uderzył mocno w millenialsów