Specjalny fundusz zasilony sumą 500 mld euro miałby posłużyć na udzielanie przez skarb państwa gwarancji firmom, których wypłacalność zostanie zagrożona z powodu skutków epidemii koronawirusa. Możliwe będzie też dokapitalizowanie przedsiębiorstw, co oznaczać będzie ich częściową nacjonalizację – donosi internetowe wydanie magazynu „Der Spiegel” powołując się na źródła w ministerstwie finansów.

Modelem dla nowego mechanizmu ma być Państwowy Specjalny Fundusz Stabilizacji Rynku Finansowego (Soffin), który w 2008 roku został powołany, aby ratować niemieckie banki przez skutkami globalnego kryzysu finansowego. Wówczas instrument zasilony sumą 480 mld euro posłużył głównie do udzielania państwowych gwarancji – wynika z ustaleń „Spiegla”.

Kolejne 40 mld euro z budżetu państwa ma pomóc przetrwać obecny kryzys mikroprzedsiębiorcom i samozatrudnionym. Jak ustalił „Der Spiegel”, 10 mld euro ma trafić w formie bezpośrednich dotacji dla prowadzących działalność jednoosobową, a 30 mld euro ma trafić do tej grupy w formie pożyczek.

Planowana pomoc będzie wiązać się ze wzrostem długu publicznego Niemiec, który obecnie wynosi 64,1 proc. PKB. Zaciąganie dodatkowych kredytów przez państwo zapowiedział w piątek niemiecki minister finansów Olaf Scholz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Scholz poinformował także, że część rozwiązań pomocowych dla firm i mniejszych przedsiębiorców trafi do Bundestagu już w przyszłym tygodniu.

>>> Czytaj też: Czy strefa euro przetrwa największy zjazd gospodarczy w swojej historii? Państwa muszą działać