Według Muna kraj znajduje się obecnie w pierwszej fazie najpoważniejszego kryzysu gospodarczego od 1997 roku. Wśród najbardziej dotkniętych branż są lotnicza, naftowa, stoczniowa, transportowa i motoryzacyjna, kluczowe obszary zatrudnienia w Korei Płd. – przekazał Yonhap.

Prezydent Korei Płd. ogłosił również wart 10 bln wonów (8 mld USD) plan ochrony rynku pracy. Rząd będzie odgrywał wiodącą rolę w stworzeniu pół miliona nowych posad – zapowiedział. W planach są również zapomogi w wysokości 500 tys. wonów (405 dolarów) dla freelancerów i innych pracowników, którzy nie są objęci państwowym ubezpieczeniem od utraty pracy.

Według Yonhapu rządząca Partia Demokratyczna (MPK) porozumiała się z rządem w sprawie wypłacenia wsparcia finansowego wszystkim obywatelom kraju, niezależnie od ich dochodów. Ci dużo zarabiający mieliby następnie być proszeni o dobrowolny zwrot pieniędzy. Nie jest jasne, czy ten plan zaakceptuje opozycja.

Linie lotnicze zaapelowały tymczasem do władz o jak najszybsze udostępnienie im nowych pożyczek, ponieważ znalazły się w „poważnym stanie” pod wpływem epidemii – podał Yonhap.

We wtorek państwowe banki KDB i Exim Bank zapowiedziały kredyt opiewający na 1,7 bln wonów (1,38 mld dolarów) dla linii Asiana Airlines. Według Yonhapu w tym tygodniu spodziewana jest również decyzja o wsparciu dla Korean Air Lines, największego przewoźnika w kraju. Obie te linie zawiesiły większość rejsów międzynarodowych, ponieważ coraz więcej krajów zaostrzyło przepisy wjazdowe w związku z pandemią.

W ostatnich dniach w Korei Płd. wykrywanych jest codziennie mniej niż 15 nowych przypadków koronawirusa, ale władze apelują o dalsze przestrzeganie zasad dystansowania społecznego, by uniknąć drugiej fali zachorowań. Do środy potwierdzono w kraju łącznie 10 694 zakażenia, a 237 osób zmarło.

Andrzej Borowiak (PAP)