Dow Jones Industrial na zamknięciu stracił 0,07 proc. i wyniósł 25.383,11 pkt. Na notowaniach tego indeksu ciążyły akcje American Express i JPMorgan. W maju indeks ten zyskał 4,2 proc.

S&P 500 zwyżkował 0,48 proc. i wyniósł 3.044,31 pkt. Przez cały miesiąc stopa zwrotu na tym indeksie sięgnęła 4,5 proc.

Reklama

Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,29 proc., do 9.489,87 pkt. Indeks ten w maju zyskał 6,2 proc.

„Ogólny obraz makroekonomiczny poprawia się, ale jest to powolne pełzanie w górę. Stoimy na dnie kanionu i patrzymy w górę” - powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Deutsche Bank Securities.

Akcje Twittera spadały 2 proc. Władze Twittera poinformowały w piątek o "ukryciu" wpisu prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącego strzelania do demonstrantów okradających sklepy w Minneapolis. Serwis uznał, że tweet gloryfikuje przemoc. W Minneapolis trwają już trzeci dzień zamieszki po zabiciu czarnoskórego George'a Floyda przez policję.

Trump podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze dotyczące mediów społecznościowych. Ma ono skutkować m.in. możliwością obarczenia serwisów odpowiedzialnością prawną w przypadku moderowania wpisów.

Nordstrom spadał o 8 proc. - spółka podała, że jej kwartalna strata na akcję wyniosła 3,29 USD wobec oczekiwanych 1,39 USD.

Akcje Costco szły w dół o 1,5 proc. W pierwszym kwartale zysk na akcję wyniósł 1,89 USD vs konsensus rynkowy na poziomie 1,95 USD..

Według raportu Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku wojna handlowa USA z Chinami obniżyła o 1,7 biliona USD kapitalizację rynkową amerykańskich firm notowanych na giełdach. Według nowojorskiego Fed wojna handlowa obniży tempo wzrostu inwestycji amerykańskich firm o prawie 2 punkty procentowe do końca roku.

Według źródeł agencji Bloomberga, Biały Dom nie opublikuje oficjalnej śródrocznej prognozy gospodarczej, która pokazałaby skalę pogorszenia koniunktury gospodarczej w USA wywołanej przez pandemię koronawirusa, ze względu na braki w danych.

Prezes Rezerwy Federalnej z Filadelfii Patrick Harker powiedział, że pandemia koronawirusa pogłębiła nierówności w USA w zakresie dochodów i podziałów rasowych.

„Ten kryzys zdrowotny nie tyle wprowadził zmiany, co po prostu ujawnił, a w niektórych przypadkach przyspieszył trendy, które były już obecne w naszym społeczeństwie. Stany Zjednoczone weszły w kryzys z niepokojąco wysokimi nierównościami w dochodach, zamożności i szansach na przyszłość” – powiedział Harker.

Deflator PCE w USA w kwietniu wyniósł 0,5 proc. rdr, wobec 1,3 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 0,5 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,0 proc. rdr, vs 1,7 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 1,1 proc. rdr. (PAP)