Celem zabiegów jest zmniejszenie energochłonności o 38 proc. Ma to dać 4,4 mln dolarów rocznych oszczędności. Były prezydent Bill Clinton i burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg wyrazili na poniedziałkowej konferencji nadzieję, że ekologiczne zmiany w Empire State Building posłużą za wzór na całym świecie.

Aby zmniejszyć utratę ciepła zimą i zmniejszyć przenikanie do środka upału latem, w budynku zostanie wymienionych 6500 dwuwarstwowych okien, które będą montowane na miejscu. Dzierżawcy będą korzystać ze indywidualizowanych systemów zaopatrzenia w energię. Jak powiedział Anthony E. Malkin, przewodniczący firmy Wien&Malkin, która jest właścicielem budynku, wysokie koszty często zniechęcają do modernizacji starszych budynków.

Według niego koszty modernizacji Empire State Building, wzniesionego w 1931 roku, zwrócą się jednak w postaci oszczędności na wydatkach na energię już po trzech latach. Największymi pożeraczami energii w Empire State Building są oświetlenie, klimatyzacja i ogrzewanie. Zmiany będą bardzo istotne, ale praktycznie niewidoczne. Nocne podświetlenie budynku uwydatniające jego sylwetkę w panoramie Nowego Jorku pochłania tylko nieznaczną część energii i będzie kontynuowane - powiedział Malkin.