Firma po otwarciu w lipcu tego roku połączenia do Dusseldorfu- Weeze w Niemczech będzie obsługiwać 11 tras z Krakowa. Jak poinformował dziennikarzy przedstawiciel Ryanair Laszlo Marozsi, od 7 lipca przewoźnik zaoferuje nowe połączenie z Krakowa do Dusseldorfu-Weeze, na którym samoloty będą latać trzy razy w tygodniu we wtorki, czwartki i soboty. Na tej trasie linia planuje przewieźć 40 tysięcy pasażerów w ciągu roku.

"W tym roku planujemy zwiększyć liczbę obsługiwanych pasażerów w Krakowie do 670 tysięcy, z około 500 tysięcy w zeszłym roku" - zapowiedział Marozsi. Według danych MPL, Ryanair jest obecnie liderem wśród przewoźników w Krakowie. Przypada na niego - według danych za pierwszy kwartał tego roku - 31 proc. wszystkich obsłużonych podróżnych.

Przedstawiciel Ryanair zapowiedział, że firma, obserwując spadek ruchu związanego z wyjazdami Polaków za pracą, zamierza skoncentrować się na naszym rynku na rozwijaniu połączeń o charakterze turystycznym. Dodał, że cały czas prowadzone są negocjacje między przewoźnikiem i zarządem krakowskiego lotniska w sprawie umiejscowienia tam jednej z europejskich baz Ryanaira, ale na razie trudno przesądzać, jaki będzie ich efekt.

Ryanair jest największą europejską tanią linią lotniczą z 32 bazami i ponad 800 trasami do 26 krajów. Do końca kwietnia tego roku przewoźnik będzie dysponował flotą 183 samolotów typu Boeing 737-800, a dodatkowych 109 maszyn zostanie dostarczonych w przeciągu najbliższych trzech lat. W tym roku przewoźnik planuje obsłużenie około 67 mln pasażerów.

MPL Kraków-Balice to największy polski port regionalny, który rocznie obsługuje około 3 miliony pasażerów. Na lotnisku operuje 19 przewoźników regularnych, zapewniając 47 połączeń do 36 miast i na 40 lotnisk. W letnim rozkładzie lotów z Krakowa bezpośrednio będzie można dolecieć do siedmiu niemieckich miast: Berlina, Frankfurtu, Monachium, Kolonii, Stuttgartu, Dortmundu oraz Dusseldorfu.