Wyemitowanych zostanie 20 tysięcy monet. Każda będzie miała średnicę 27 mm. Na jej rewersie zobaczymy herb Żywca. Na awersie znajdą się postaci w strojach mieszczańskich, a także nazwa nominału. "Sama nazwa krajcar odnosi się do tak zwanych monet zdawkowych, które od XVI wieku funkcjonowały na ziemiach należących do Habsburgów" - powiedział Terteka.

Dodał, że 4 krajcarom żywieckim, które wprowadzone zostaną do obiegu na terenie miasta, towarzyszyła będzie limitowana emisja - 500 sztuk - pamiątkowych 40 krajcarów żywieckich, wybitych w srebrze. Będą miały taki sam wygląd awersu oraz rewersu, ale większą, bo 32-milimetrową średnicę. "Ich znaczenie będzie wyłącznie kolekcjonerskie" - powiedział rzecznik.

Od 10 lipca każdy mieszkaniec Żywca i turysta zwiedzający miasto będzie miał możliwość nabycia krajcarów żywieckich w punktach wymiany, w muzeum "Stary Zamek", a także w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Do końca września 2009 roku za 4 krajcary żywieckie będzie można nabywać towary i usługi w placówkach usługowych i handlowych na terenie miasta, które zgodzą się akceptować je jako bon towarowy o wartości 4 złotych.

Po okresie, gdy krajcary żywieckie będą mogły być używane, monety nabiorą wartości kolekcjonerskiej. Ich opis zamieszczany będzie w krajowych i międzynarodowych katalogach numizmatycznych.