Lista podarunków premiera, dostępna w internecie, jest imponująca, a pomysły na prezenty bardzo różnorodne. Są to zarówno pokaźne zbiory książek, albumów, a także obrazy, grafiki, płyty, pamiątkowe medale i okolicznościowe monety.

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva, który gościł w Polsce z kilkudniową wizytą w październiku ub.r., wręczył premierowi kryształową karafkę. Szef rządu Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero podarował Tuskowi srebrne pudełko na cygara.

Dwie miniatury kuwejckiego statku, pozłacana i posrebrzana, oraz perfumy w pozłacanych flakonach to prezenty od prezesa Kuwejckiej Izby Handlu i Przemysłu oraz premiera Kuwejtu.

Z wizyty w Katarze szef rządu przywiózł m.in. miniaturową budowlę ze złoconego mosiądzu "Ras Laffan Industrial City" (imitacja gazoportu produkującego gaz skroplony), rzeźbę "Orzeł na dłoni" wykonany ze srebrzonego i złoconego metalu.

Wśród wyróżniających się gabarytami prezentów są dywany, które Tusk dostał od prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa oraz głowy państwa Egiptu Hosni Mubaraka.

Pamiątkowe medale oraz flaga ze znakiem Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe to upominki od polskich żołnierzy wracających z misji w Iraku.

"Historia Lotnictwa - od maszyny latającej Leonarda da Vinci do podboju kosmosu", "Psy rasowe-portrety", "Prawdziwa Polska-skarby nadwiślańskiej krainy", oraz "Zjednoczenie Polaków w Ameryce" - to niektóre z tytułów albumów, które także można wyszukać w bogatym zbiorze prezentów Tuska.

Ze szczytu Azja-Europa, który w październiku ubiegłego roku odbył się w Pekinie, polski premier przywiózł album ze znaczkami - 4- tomową historię Igrzysk Olimpijskich wydaną z okazji XXIX Igrzysk w Pekinie.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko podarowała Tuskowi 2-tomowe wydanie "Historia Narodu Ukraińskiego" oraz srebrną płaskorzeźbę, przedstawiającą kijowską cerkiew.

Wśród podarunków dla premiera można znaleźć także typowo świąteczne jak np. drzewko upamiętniające pierwszą choinkę, którą udekorowano oficjalną rezydencję i miejsce pracy prezydentów USA, wykończoną 24-karatowym złotem. To upominek od ambasadora USA Viktora Ashe'a.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się książki. "Niewygodna prawda" Ala Gora, "Generał Władysław Anders", "Polak we Włoszech", 8-tomowe wydanie "Protokołów z posiedzeń Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej 1939-1945", czy "Plan Schumana - w karykaturze i pogardzie" - to tylko niektóre z lektur do poczytania w wolnej chwili dla szefa rządu.

Kolekcję podarków wzbogaca zestaw wazonów. Porcelanowy to upominek od szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, metalowy-zdobiony to prezent od polskich żołnierzy wracających z Iraku.

Znając upodobania Tuska, nie dziwi fakt, że zestaw jego upominków zawiera koszulki sportowe, a nawet piłkę nożną od b.prezydenta USA Georga W. Busha.

Wśród podarunków można znaleźć też "coś ekstra" dla samego Tuska. To broszki i spinki do koszul oraz zapinki do krawatu sprezentowane przez byłego premiera Czech Mirka Topolanka. Podczas wizyty w Łodzi szef rządu otrzymał dezodorant "Tusk FireFly", z limitowanej edycji.

PAP nie udało się dowiedzieć, jakie są dalsze losy prezentów ofiarowanych Tuskowi. Rzecznik rządu Jarosława Kaczyńskiego, Jan Dziedziczak powiedział natomiast PAP, że prawie wszystkie prezenty, jakie otrzymał J.Kaczyński w czasie swojego urzędowania, zostały przekazane na cele charytatywne, do fundacji i na licytacje.

Jak dodał, jeśli trafiła się jakaś bardzo ciekawa książka, J.Kaczyński sobie ją zostawiał, ale - zaznaczył - było to "bardzo, bardzo rzadko".