Przewodniczący KE dodał, że Bruksela chce zobaczyć rezultaty przed latem, kiedy to Unia ma ogłosić raport na temat postępów czynionych przez Bułgarię.

"Teraz priorytetem jest utrzymanie impetu reform w okresie wyborczym. Proces reform musi iść dalej na pełnych obrotach tak, żebyśmy zobaczyli wyniki przed latem" - mówił Barroso na konferencji prasowej.

W lipcu odbędą się w Bułgarii wybory do parlamentu.

Pod koniec marca media bułgarskie ujawniły list szefa KE do premiera Bułgarii Sergieja Staniszewa. Barroso napisał o "pewnym zmęczeniu", które zaczyna odczuwać Unia Europejska z powodu konieczności okazywania stałej pomocy Bułgarii w walce o uporządkowanie jej systemu sądowniczego i organów ochrony prawa.

Sofia była wielokrotnie krytykowana przez Brukselę za nieefektywny system sądowniczy. W lipcu 2008 roku KE wstrzymała udzielenie jej środków z funduszy unijnych o wartości kilkuset milionów euro, ponieważ stwierdzono, że w użytkowaniu takich środków doszło do korupcji.

Barroso wyraził w piątek nadzieję na to, że wkrótce Unia będzie mogła ogłosić odblokowanie części funduszy dla Bułgarii w uznaniu dla pracy, jaką Sofia wykonała w ciągu ostatniego półrocza.