Ministerstwo Finansów nie posiada wykazu urządzeń przyjmujących rozliczenia roczne podatników, zwanych także "skarbomatami" lub "urzędomatami". PAP ustaliła, że za ich pośrednictwem można rozliczyć się z fiskusem w Warszawie i w Małopolsce. Aby skorzystać z urządzenia, konieczne jest wcześniejsze wypełnienie PIT-a. Na ekranie dotykowym należy wybrać rodzaj składanego dokumentu (urządzenie przyjmuje szereg deklaracji, np. VAT, a nie tylko PIT), po czym wrzucić go do szczeliny.

"Urządzenie poprowadzi podatnika krok po kroku, wskazując, jakie czynności powinien wykonać, np. wpisać swój numer NIP na ekranie dotykowym" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa mazowieckiej Izby Skarbowej Agnieszka Żukowska. Dodała, że urządzenie umieszczone w stołecznym urzędzie skarbowym Warszawa Wola informuje interesantów także głosowo. "Pitomat", do którego wrzuci się zeznanie roczne, zeskanuje pierwszą stronę dokumentu, zachowa złożonego PIT-a, a skan pierwszej strony "odda" podatnikowi wraz z potwierdzeniem złożenia rozliczenia.

W Warszawie "pitomaty" znajdują się w urzędach dzielnic: Bemowo, Śródmieście, Ursynów, Wilanów, Wawer, Wesoła. Jedno urządzenie stoi w urzędzie skarbowym Warszawa Wola. Rzeczniczka wytłumaczyła, że jeżeli podatnik złoży PIT-a za pośrednictwem urządzenia znajdującego się w urzędzie innej dzielnicy (niewłaściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika) lub innym urzędzie skarbowym, dokument i tak zostanie przekazany do właściwego urzędu.

"Namawiam jednak do składania zeznań we właściwych urzędach, gdyż to zaoszczędzi organom skarbowym pracy i kosztów" - radzi Żukowska. Rzeczniczka prasowa małopolskiej izby skarbowej w Krakowie Monika Sala-Szczypińska powiedziała, że "pitomaty" znajdują się w dwóch krakowskich urzędach skarbowych (w II US i urzędzie Kraków- Prądnik) oraz w Zakopanem, Nowym Targu i Nowym Sączu. "Naczelnicy urzędów wskazują, że urządzenia te cieszą się popularnością zwłaszcza w ostatnich dniach rozliczenia rocznego, kiedy do okienek ustawiają się kolejki podatników" - wyjaśniła Sala-Szczypińska.

Żukowska zwróciła uwagę, że oprócz "pitomatów", skarbówka dysponuje także "infomatami", zwanymi też "infokioskami". Za ich pomocą nie można rozliczyć się z fiskusem, ale można uzyskać i wydrukować informacje na temat rozliczeń bez konieczności kontaktu z pracownikami urzędów. W stolicy "infokioski" znajdują się w urzędach skarbowych: Bemowo, Ursynów, Targówek.

Z kolei zastępca rzeczniczki świętokrzyskiej izby skarbowej Małgorzata Erdenberger poinformowała, że w województwie tym nie ma "pitomatów", jednak w sześciu urzędach skarbowych (na 15 wszystkich) znajdują się elektroniczne urządzenia, które pozwalają podatnikom śledzić, na jakim etapie i w jakiej komórce znajduje się aktualnie złożony PIT.

Na rozliczenie podatkowe za 2008 r. podatnicy mają czas do czwartku 30 kwietnia.