Coraz bliżej prywatyzacji uzdrowisk

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
18 maja 2009, 17:46
Uzdrowisko w Przerzeczynie Zdroju
Uzdrowiska do prywatyzacji/Inne
Do 22 czerwca inwestorzy mają czas na składanie ofert wiążących w sprawie kupna udziałów w czterech uzdrowiskach - powiedziała w poniedziałek wiceminister skarbu Joanna Schmid. Skarb Państwa ma udziały w 25 uzdrowiskach.

Wyjaśniła, że chodzi o zakup ponad 92 proc. udziałów w uzdrowisku w Ustce, 89,5 proc. - w Kamieniu Pomorskim, 93 proc. - w Wieńcu Zdroju i około 86 proc. w Przerzeczynie Zdroju. Do dalszego etapu prywatyzacji tych spółek MSP dopuściło odpowiednio: trzech i dwóch inwestorów oraz po jednym w przypadku dwóch ostatnich uzdrowisk.

"W najbliższych dniach potencjalni inwestorzy przystąpią do due diligence, czyli badania stanu finansowego uzdrowisk, którymi są zainteresowani" - podkreśliła.

Schmid poinformowała, że resort skarbu odstąpił od negocjacji ze wszystkimi potencjalnymi inwestorami, którzy odpowiedzieli na zaproszenie w sprawie zakupu ponad 92 proc. udziałów w uzdrowisku Kraków Swoszowice. Było nim zainteresowanych siedem firm.

"Ministerstwo Skarbu będzie ponownie uruchamiać proces prywatyzacji tej spółki, oczekując lepszych ofert od inwestorów" - wyjaśniła Schmid.

Z 25 uzdrowisk 24 to jednoosobowe spółki SP; 20 proc. akcji Skarb Państwa ma natomiast w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Szczawnica.

Z prywatyzacji na razie mają być wyłączone uzdrowiska: Krynica- Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów i Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 12 listopada 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Spośród siedmiu spółek wyłączonych z prywatyzacji, jedna - uzdrowisko Krynica-Żegiestów - zakończyła 2008 rok ujemnym wynikiem finansowym netto w wysokości ok. 1,5 mln zł. Pozostałe sześć uzdrowisk odnotowały zysk w 2008 roku, podczas gdy 2007 rok zamknęły stratą.

Według resortu, w dalszej perspektywie wszystkie uzdrowiska powinny być sprywatyzowane. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj