Pierwsze dni czerwca przyniosły ożywienie na rynku funduszy private equity (PE) i venture capital (VC). Penta Investments za 120 mln zł kupuje Fabrykę Lin i Drutu Drumet, Societe Generale AM Eastern Europe kupił większościowy pakiet firmy ochroniarskiej Konsalnet, a Enterprise Venture Fund I (EVF I), z grupy Enterprise Investors (EI), zapłacił 16 mln zł za spółkę Web Inn.

Rafał Bator, partner w EI, zapowiada, że fundusz, który dysponuje blisko 90 mln euro na inwestycje, nie zwolni tempa.

– Chcemy przeprowadzać przynajmniej jedną transakcję kwartalnie – mówi Rafał Bator.

EVF I wyróżniał się w tym roku aktywnością na tle branży. Jego konkurenci zapowiadają jednak, że II połowa roku także w ich funduszach przyniesie wzrost liczby transakcji. Jacek Pogonowski z SGAM Eastern Europe, który na inwestycje w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej ma ponad 150 mln euro, liczy, że w tym roku może przeprowadzić kilka transakcji w kraju i co najmniej jedną w regionie. Konsalnet to pierwszy zakup funduszu od 2008 roku.

– Liczba transakcji funduszy PE i VC w Polsce zacznie rosnąć już w II połowie roku. Po okresie niepewności mamy coraz lepsze rozeznanie co do kondycji gospodarki i tego, jak spółki radzą sobie w kryzysie. Firmy częściej same szukają możliwości pozyskania kapitału przez fundusze PE i VC. Nadal bardzo trudne jest uzyskanie pieniędzy z debiutu na GPW – mówi Jacek Pogonowski.

Reklama

Advent International, którego środkowoeuropejski fundusz dysponuje przynajmniej 1 mld euro, oczekuje, że przynajmniej jedną transakcję zamknie w II połowie roku. Advent od początku roku nie kupił w Polsce żadnej spółki.

– Bylibyśmy bardzo rozczarowani, gdyby w tym roku nie udało nam się dodać choćby jednej polskiej spółki do naszego portfela i kilku z pozostałej części Europy – mówi Adam Pietraszkiewicz z Riverside Europe Partners.

Większość kapitału funduszy może jednak ominąć spółki giełdowe.

– Wśród firm, z którymi negocjujemy, nie ma obecnie spółek notowanych na GPW – jako jeden z nielicznych zdradza Jacek Pogonowski.

– Nie spodziewam się, aby spełniły się niedawne oczekiwania, że fundusze PE/VC będą szczególnie aktywne na GPW. Widzimy wiele interesujących firm na rynku niepublicznym – dodaje.

Z tą opinią zgadza się Rafał Bator, mimo że EVF I zainwestował w R&C Union z NewConnect.

– Dla spółek publicznych pozyskiwanie pieniędzy z tego typu funduszy jest zdecydowanie trudniejsze niż od drobnych akcjonariuszy czy instytucji grających na giełdzie – mówi.

Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie będą aktywne na GPW. Wyjście z inwestycji w Bankier.pl planuje właśnie MCI Management, zarządzający funduszami PE i VC.

Do końca 2010 roku MCI Management planuje wyjść z trzech inwestycji: w S4E notowanej na NewConnect oraz One-2-One i Travelplanet.pl z rynku głównego GPW.

– Wyceny spółek technologicznych znajdują się obecnie na realnych poziomach, sprzyjających transakcjom z inwestorami strategicznymi – mówi Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management.