Jacek Karnowski po raz czwarty został wybrany na prezydenta Sopotu. W II turze wyborów na Karnowskiego (Samorządność Sopot, popierany przez PO) głosowało 51,43 proc. wyborców. Jego rywal Wojciech Fułek (Komitet Kocham Sopot) otrzymał 48,56 proc. głosów.

Karnowski otrzymał o 524 głosy więcej niż Fułek. Na Karnowskiego głosowało 9387 wyborców, a na Fułka 8863. Po I turze wyborów kandydatów dzieliło tylko 20 głosów, na korzyść Karnowskiego.

47-letni Karnowski urząd prezydenta miasta sprawuje od 1998 roku.

Reklama

"Byłem szczery, mówiłem prawdę, nie dopisywałem ludzi do spisu wyborców" - mówił dziennikarzom Karnowski w swoim sztabie wyborczym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jak podkreślił, sądzi, że wygrał, bo miał "jasny przekaz dla mieszkańców".

"Pomogło mi poparcie wielu osób, którym chcę podziękować - Jerzemu Buzkowi, premierowi Donaldowi Tuskowi, Henryce Krzywonos, Janowi Kozłowskiemu, Aleksandrowi Hallowi. To przyjaciele, na których zawsze mogę liczyć" - powiedział. Zadeklarował, że będzie chciał porozumieć się z Wojciechem Fułkiem i radnymi Kocham Sopot w radzie miasta. Bo - jak dodał - "są konkretne sprawy do załatwienia, od jutra przystępujemy do pracy".

Na prezydencie Sopotu ciąży sześć zarzutów, z tego pięć korupcyjnych: m.in. żądanie łapówki w postaci dwóch mieszkań od miejscowego biznesmena Sławomira Julkego, które postawiła mu gdańska prokuratura apelacyjna. Karnowski twierdzi, że jest niewinny i padł ofiarą działań CBA.

Po ujawnieniu w 2008 r. tzw. afery sopockiej Karnowski rozstał się z Platformą Obywatelską, której na Pomorzu był jednym ze współzałożycieli.

Karnowski zaproponował wtedy również, aby to mieszkańcy w referendum rozstrzygnęli, czy chcą, by dalej pełnił funkcję prezydenta Sopotu. Zadeklarował, że w przypadku wygranej będzie to jego ostatnia kadencja w samorządzie.

Większość uczestniczących w głosowaniu w maju 2009 r. sopocian (62 proc.) opowiedziała się przeciwko odwołaniu Karnowskiego. Zastępca prezydenta Paweł Orłowski, typowany przez Karnowskiego na następcę, w maju tego roku został posłem. Objął mandat po Arkadiuszu Rybickim, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Wówczas Karnowski zdecydował się ponownie ubiegać o reelekcję.

W kampanii przed II turą Karnowski zorganizował m.in. dużą konwencję wyborczą z udziałem ok. 250 osób, w tym przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, założyciela Ruchu Młodej Polski Aleksandra Halla, europosłów Jana Kozłowskiego i Jarosława Wałęsy oraz lidera pomorskiej PO Sławomira Nowaka.

Także premier Donald Tusk mówił, że chciałby mieszkać w Sopocie rządzonym przez Karnowskiego i krytykował jego konkurenta. Na kilka dni przed II turą wyborów Donald Tusk wrócił do sopockiego koła Platformy Obywatelskiej, właściwego dla jego miejsca zamieszkania. Odszedł z niego wiosną 2009 roku po wybuchu tzw. afery sopockiej.

Przed II turą wyborów kandydaturę Karnowskiego poparły władze pomorskiej PO. Tymczasem, kiedy jeszcze przed I turą sopockie koło PO poparło Karnowskiego, Donald Tusk powiedział, że nikt, kto ma zarzuty prokuratorskie, nie uzyska od niego - jako szefa Platformy - zgody na wykorzystywanie szyldu PO w kampanii wyborczej. Członkowie PO, w tym lider pomorskiej Platformy Sławomir Nowak, podtrzymali jednak swoje poparcie dla Karnowskiego.

Jacek Karnowski urodził się 16 sierpnia 1963 r. O sobie pisze: "od zawsze harcerz". Aktywny w działalności antykomunistycznej, członek Ruchu Młodej Polski.

Absolwent Politechniki Gdańskiej (1988) - inżynier budowy mostów. Po studiach przez dwa lata pracował w Biurze Projektów Kolejowych PKP w Gdańsku. Na PG był wicemarszałkiem parlamentu studenckiego. Współzakładał też katolicką organizację akademicką "Verbum". W 2008 r. obronił pracę doktorską z zakresu nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim.

W samorządzie w Sopocie działa od początku jego powstania. W 1990 r. został najmłodszym radnym, uzyskując największą liczbę głosów. Objął w tym czasie stanowisko wiceprezydenta Sopotu. Pełnił je do 1998 r. Prezydentem Sopotu w tym okresie był obecny eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Jan Kozłowski.

W 1991 r. Karnowski startował bez powodzenia do Sejmu z listy Koalicji Republikańskiej.

W 2002 r. w pierwszych wyborach bezpośrednich na prezydenta Sopotu Karnowski wygrał w I turze z wynikiem 56 proc. Cztery lata temu także zwyciężył w I turze (ponad 63 proc. głosów).

W 2001 r. był współzałożycielem PO na Pomorzu. Wcześniej był członkiem Partii Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Od 2007 r. Karnowski jest wiceprezesem Związku Miast Polskich.

Karnowski uważa, że jest typem polityka-wykonawcy. "Lepiej podjąć 10 decyzji, w tym 6 dobrych, niż żadnej" - to jego główne motto w samorządowej służbie. Ze względu na apodyktyczny styl pracy i kontaktów z podwładnymi przez dziennikarzy i urzędników ochrzczony ksywką "Sołtys". Inny, starszy już pseudonim Karnowskiego to "Kudłaty" - nawiązujący do jego fryzury.

Twierdzi, że ma duszę społecznika, odziedziczoną po dziadku Janie Wosiu-Budziszu, współtwórcy ruchu młodokaszubskiego oraz dziadku Franciszku - rozstrzelanym w 1939 r. przez nazistów członku Związku Zachodniego.

Karnowski jest ratownikiem i założycielem sopockiego WOPR - w dzieciństwie tonął i został uratowany przez kolegę. Lubi sport - gra w piłkę nożną, tenisa, jeździ na nartach i żegluje. Jego pasją są też górskie wspinaczki.

Karnowski ma troje dzieci: bliźniaków Łukasza i Jakuba (1989) oraz Joannę (1994).