Spółka Ecotech Polska, lider krajowego rynku zielonych technologii, zadebiutuje we wtorek, 22 listopada, na rynku NewConnect, poinformowała spółka w komunikacie.

Na początku wakacji spółka przeprowadziła niepubliczną emisję akcji, podczas której pozyskała ponad 1,3 mln zł. Dzięki środkom od inwestorów uzyskanym podczas emisji akcji, spółka aktywnie pozyskuje kontrakty na rynkach zagranicznych.

"Konsekwentna realizacja strategii rozwoju jaką spółka prezentowała podczas oferty akcji czyli pozyskiwanie i realizacja kontraktów na wykorzystanie autorskiej technologii Enviromix® dobrze rokuje debiutowi akcji Ecotech Polska oraz przyszłym notowaniom spółki"- powiedział Norbert Kozioł, wicprezes Noble Securities, który jest autoryzowanym doradcą spółki.

Strategia rozwoju Ecotech zakłada miejsce w pierwszej dziesiątce firm o zasięgu globalnym w ciągu najbliższych 3 lat. Ecotech Polska opracowała i jest właścicielem technologii unieszkodliwiania i odzysku odpadów niebezpiecznych EnviroMix®. Spółka poinformowała, że właściwości technologii dostrzegają podmioty z całego świata - jednym z nich jest rząd Wietnamu, który sfinansuje rekultywację lotniska zanieczyszczonego podczas wojny wietnamskiej przy wykorzystaniu technologii Enviromix®. Projekt szacowany jest na około 20 mln USD.

"Realizacja tego projektu miała rozpocząć się w listopadzie br. ale ze względu na przesunięcia w budżecie rządu Wietnamu działania rozpoczniemy na początku przyszłego roku. W chwili obecnej mamy przyznane 70 000 USD na rozpoczęcie prac badawczych. Podpisaliśmy również memorandum z rządem Armenii na unieszkodliwienie pestycydów z mogilnika Nubarashen. Projekt wstępnie wyceniony jest na 1 300 000 euro. Już w pierwszym kwartale przyszłego roku mają być uruchomione środki w kwocie 175 000 euro na rozpoczęcie prac. Jest to pierwszy w historii transfer polskiej technologii środowiskowej dla obcego rządu"- powiedział prezes spółki Dominik Wojewódka, cytowany w komunikacie.

Ecotech Polska, w okresie pomiędzy plasowaniem emisji akcji, a debiutem na NewConnect, prowadziła negocjacje z partnerami zagranicznymi, m. in. z Malezji, Tajwanu, Algierii i Izraela. W czerwcu, wspólnie z lokalnym partnerem spółka uruchomiła zakład oparty o technologię Enviromix® na Litwie. W 2012 roku oba podmioty zamierzają wspólnie wziąć udział w przetargu na rekultywację ziemi zanieczyszczonej substancjami ropopochodnymi w Wilnie.