Facebook na całym świecie zatrudnia ponad 3 tysiące osób: inżynierów, handlowców i ekspertów od marketingu. W najbliższym roku do jego grupy dołączy także polski oddział. Jeszcze nie wiadomo ani ile osób znajdzie w nim zatrudnienie, ani w którym mieście się znajdzie, ale polska branża marketingowa już zaciera ręce na przywitanie tego najszybciej rozwijającego się portalu społecznościowego na świecie. 

>>> Czytaj też: Timeline na Facebooku: portal zasypuje użytkowników nowymi aplikacjami

Polska rośnie w konta

Dziś Facebook oprócz swojej głównej siedziby i 12 biur w Stanach Zjednoczonych ma jeszcze 14 międzynarodowych, z czego 7 w Europie. – O tym, że jest potrzeba, i to realna rynkowa, także biura w Polsce, wiadomo praktycznie od dwóch lat, kiedy polska społeczność zaczęła bardzo szybko przyrastać – mówi Anna Robotycka z FaceAddicted.

I rzeczywiście, kiedy jeszcze pod koniec 2009 r. polskich kont w tym portalu było ledwie trochę ponad milion, to obecnie ich liczba przekroczyła już 7,5 mln. – Dziś to, że ten oddział wreszcie powstanie, jest już pewne. Przedstawiciele firmy z oddziału w Dublinie, który do tej pory odpowiadał za nasz kraj, w ostatnich kilku tygodniach odwiedzili agencje marketingowe i interaktywne specjalizujące się w mediach społecznościowych i nie ukrywali, ze celem jest przygotowanie gruntu pod własne biuro – dodaje Robotycka.

Kuszenie Zuckerberga

Taki zamiar potwierdziło także to, że po dwóch latach współpracy Facebook zakończył swoją umowę z siecią ARBOmedia, która od 2010 roku miała wyłączność na Polskę i kilka państw z Europy Środkowej i Wschodniej na obsługę reklamową portalu. ARBOmedia zajmowała się także rozwiązywaniem konfliktów i sytuacji kryzysowych, jakie spotykają firmy w związku z ich działalnością na tym portalu społecznościowym. – Tym razem Facebook nie szuka już agencji do współpracy, tylko chce założyć własny, kompletny zespół – ocenia Robotyka.

Przytakują jej inni eksperci. – W pierwszej kolejności ma on się zająć obsługa 50 największych klientów biznesowych w Polsce. A że są wśród nich tacy gracze, jak TP, LPP, czyli właściciel marek Reserved i House, a także Play, to jest to już rynek wart inwestycji we własny oddział – mówi właściciel jednej z ważniejszych agencji interaktywnych.

Jako że o tej inwestycji (choć nadal nie jest oficjalna) zaczyna się robić w środowisku coraz głośniej, to pojawiła się już nawet akcja na Facebooku, „Wybieram Wrocław”. Kilku marketingowców z tego miasta zachęca Marka Zuckerberga do założenia siedziby portalu właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Zagłosowało za tym już ponad 1100 osób. – Pomysł poparł prezydent Rafał Dutkiewicz, a na początku przyszłego tygodnia tę petycję prześlemy do centrali Facebooka – mówi Bartosz Idzikowski, współorganizator akcji.

>>> Polecamy: Protest przeciw SOPA i PIPA: Facebook opublikował manifest Zuckergerga