Zarząd woj. dolnośląskiego przeznaczy w br. około 45 mln zł ze środków UE na nowe drogi na południu regionu. Chodzi o dofinansowanie poprawy połączeń drogowych m.in. w Jeleniej Górze, Karpaczu, Wałbrzychu i Zgorzelcu.

Jak poinformowała PAP we wtorek Anna Czujko z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę lub przebudowę obwodnic i poprawę szlaków tranzytowych prowadzących przez miasta, a także na budowę i modernizację połączeń z głównymi drogami krajowymi.

Chodzi m.in. o przebudowę i modernizację ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu - inwestycja połączy drogę krajową nr 35 z drogą wojewódzką 379 - a także o budowę odcinka ul. Spółdzielczej w Jeleniej Górze, która usprawni dojazd do Cieplic Zdroju lub o przebudowę obwodnicy miejskiej Bielawy.

Czujko dodała, że o wyborze dróg decydowały dwa kryteria: pilność inwestycji i jej znaczenie dla równomiernego rozwoju regionu. "Za te dwa kryteria można było otrzymać od 2 do 30 punktów. Inwestycje, które wybrał zarząd, uzyskały co najmniej 16 pkt" - mówiła.

Spośród 29 przedsięwzięć drogowych, które zgłaszali samorządowcy, zarząd wyłonił dziewięć: z Jeleniej Góry, Karpacza, Wałbrzycha, Bielawy, Świdnicy, Zgorzelca, Ząbkowic Śląskich, Wlenia i Osiecznicy.

Według Czujko kluczowa okazała się lokalizacja planowanych dróg. "Ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi obecnie inwestycje głównie w północnej części województwa, zarząd zdecydował, że dofinansuje poprawę połączeń drogowych na południu regionu" - tłumaczyła.

Dodała, że w br. urząd marszałkowski przekaże (łącznie z pieniędzmi z UE) 450 mln zł na drogi, w tym 350 mln zł na inwestycje, a 100 mln zł na utrzymanie tras.

Zarząd województwa chce - ze swoich pieniędzy i środków z RPO - zmodernizować 100 km dróg, kupić 60 pojazdów komunikacji miejskiej, wybudować 45 km nowych dróg. Ponadto zostanie kupionych 17 pojazdów komunikacji kolejowej, w których będzie 3000 miejsc dla pasażerów. Zostanie również zmodernizowanych 8 km linii kolejowych.

Czujko przypomniała, że rekordowe dofinansowanie z RPO na budowę drogi na Dolnym Śląsku otrzymała w ubiegłym roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Chodzi o odcinek wschodniej obwodnicy Wrocławia (Bielany - Łany - Długołęka). Wartość całej inwestycji to blisko 350 mln zł, a dotacja wynosi 162,7 mln zł. Prace mają zakończyć się w 2013 r.

"Ponadto unijne dotacje przyczynią się m.in. do powstania obwodnic Nowej Rudy i Jeleniej Góry, budowy mostu na Odrze, który ułatwi dojazd z Dolnego Śląska do Wielkopolski, a także mniejszych dróg prowadzących do stref gospodarczych i atrakcji turystycznych naszego regionu" - mówiła Czujko.