Giełdowa spółka informatyczna Asseco Poland za prawie 42,5 mln zł kupiła większościowy pakiet akcji Centrum Komputerowego ZETO SA w Łodzi. Łódzka firma zatrudnia ponad 160 specjalistów i specjalizuje się w outsourcingu usług informatycznych.

Jak poinformowało w piątek w komunikacie CK ZETO SA, spółka Asseco Poland kupiła od akcjonariuszy 42 tys. 940 akcji, reprezentujących 99,84 proc. głosów na walnym zgromadzeniu i 99,87 proc. udziału w kapitale zakładowym CK ZETO.

List intencyjny w sprawie przejęcia łódzkiej firmy strony podpisały już w grudniu 2011 roku, ale zgodę na transakcję musiał wydać UOKiK. Ostatecznie łączna kwota za pakiet akcji wyniosła prawie 42,5 mln zł.

"Dzięki tej transakcji Asseco Poland ma szansę stać się poważnym partnerem regionu łódzkiego w budowie profesjonalnych rozwiązań informatycznych" - uważa prezes Asseco Poland Adam Góral.

Centrum Komputerowe ZETO SA powstała w Łodzi w 1965 roku. Aktualnie zatrudnia ponad 160 specjalistów. Firma specjalizuje się w outsourcingu usług informatycznych, głównie w obszarze bezpieczeństwa danych, szkoleń, sprzętu komputerowego, zarządzania i archiwizacji dokumentów, wydruków masowych, czy podpisów elektronicznych.

Do jej najważniejszych klientów należą firmy i instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, a także czołowe koncerny, w tym m.in. BRE Bank, PKO Bank Polski, PKP Intercity, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ZUS czy Urząd Marszałkowski w Łodzi. W ubiegłym roku łódzka firma osiągnęła 5,6 mln zł zysku.

Zdaniem prezesa CK ZETO Roberta Kobylańskiego, wejście w struktury Asseco Poland to przede wszystkim nowa perspektywa rozwoju dla Centrum Komputerowego.

"Mam tu na myśli wyjątkowo dynamiczny rozwój spółki, który będzie wynikał ze wzrostu jej pozycji na rynku lokalnym, ale też z dostępu do nowych kompetencji, produktów i rynków zbytu" - uważa Kobylański.

Asseco Poland SA jest największą spółką informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka specjalizuje się w produkcji i rozwoju innowacyjnego oprogramowania. Firma jest liderem w budowie międzynarodowej Grupy Kapitałowej, skupiającej rentowne firmy informatyczne w Europie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Spółki z grupy są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na giełdach TASE w Tel Aviwie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Grupa Asseco zatrudnia ponad 14 tys. osób, w tym mniej więcej 4,5 tys. pracowników w Polsce.