Zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez Komisję Europejską, cło na przywóz pomidorów spadnie z 15 proc. wartości kg do 0,1 euro za kg. Stawka ta ma obowiązywać od 1 czerwca do 30 września. Obecnie cło na pomidory wynosi 15 proc., ale co najmniej 0,12 euro za kg.

Cło importowe na ogórki zmniejszy się z obecnych 15 proc., ale nie mniej niż 0,12 euro za kg do 15 proc. i 0,08 euro za kg. Ta opłata będzie obowiązywała przez cały rok.

Nie zmienni się cło importowe na ziemniaki jadalne, które obecnie wynosi 5 proc., a w przypadku ziemniaków skrobiowych - 15 proc. Dostawy cebuli i kapusty, marchwi i rzepy i buraków ćwikłowych, tak jak i innych warzyw będą obłożone cłem w wysokości 15 proc.

Według Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, w 2011 roku Polska wyeksportowała ponad 218,7 tys. ton świeżych warzyw do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw wobec 210,0 tys. ton rok wcześniej. Przy niewielkim wzroście wolumenu dostaw aż o 20 proc. wzrosła wartość tej sprzedaży i wyniosła w 2011 r. 123,5 mln euro. Eksportowane na wschód polskie warzywa były nieco droższe w porównaniu do roku poprzedniego. Największe ilości dostarczonych do krajów WNP polskich warzyw trafiły na rynek rosyjski - około 137,0 tys. ton.

Na rynki wschodnie sprzedawano przede wszystkim warzywa kapustne - ponad 65,7 tys. ton, w tym najwięcej kapusty białej i czerwonej - 63,3 tys. ton, pomidory - 48,2 tys. ton, pieczarki - ponad 35,0 tys. ton oraz warzywa korzeniowe - 34,0 tys. ton i cebulowe - ponad 18,0 tys. ton.

Jak pisze RBC Daily, korzyści ze wstąpienia Rosji do WTO odniosą przede wszystkim tamtejsi konsumenci, gdyż zmniejszą się koszty utrzymania ze względu na zniesienie wielu barier handlowych. W rezultacie w Rosji mogą potanieć nie tylko towary importowane, ale także rosyjskie, które są wytwarzane przy u życiu importowanych części. W ocenie ministerstwa rozwoju gospodarczego, np. mogą stanieć ryby, owoce, warzywa, orzechy, czekolada, kwiaty, wysokojakościowe wina i napoje alkoholowe, lekarstwa, tekstylia, obuwie, materiały budowlane, wyroby jubilerskie, meble, elektronika, urządzenia agd, wyroby kosmetyczne, środki czystości, samochody.