Kurs EUR/PLN, który dziś rano przetestował najwyższe poziomy od 7 tygodni, spadł do 4,1555 zł. Bilans tygodnia jest dla złotego niekorzystny. Stracił on 5 gr do wspólnej waluty i prawie 7 gr do dolara.

Źródeł wyprzedaży polskiej waluty należy szukać zarówno wśród czynników globalnych, jak i lokalnych. Po pierwsze, negatywny wpływ miały nienajlepsze nastroje na rynkach globalnych, jakie dominowały w ostatnich dniach. Obawy o przyszłość Grecji, która pomimo uchwalenia wartych 13,5 mld EUR oszczędności, nie może doczekać się na wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej, na równi ciążyły rynkom, jak strach o to, czy USA poradzą sobie z klifem fiskalnym.

Negatywne reperkusje miała też przecena EUR/USD. Para ta wybiła się dołem z rysowanej od początku września formacji trójkąta, zmierzając w kierunku 1,25. To w naturalny sposób przekłada się na wyprzedaż złotego i innych walut regionu.

Cieniem na notowaniach złotego kładła się też pierwsza od wielu miesięcy obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (o 25 pb do 4,5%) i zapowiedź kolejnego cięcia w grudniu. Aczkolwiek w tym przypadku trudno oprzeć się wrażeniu, że bardziej był to pretekst do pozbywania się polskiej waluty niż faktyczny powód. Trzy obniżki stóp po 25 pb od pewnego czasu powinny być już w cenach. Dopiero wyjście poza tę granicę może prowokować jakąś reakcję rynkową.

Trzecim czynnikiem stojącym za przeceną złotego jest zmiana układu sił na wykresie USD/PLN. Po tym, jak w pierwszych dniach listopada wykres dzienny opuścił górą 4-miesięczny kanał spadkowy, w środę popyt doprowadził do przełamania ważnego oporu w przedziale 3,2314-3,2349 zł, jaki tworzą lokalne minima z sierpnia i maksima z drugiej połowy września. To otwiera drogę nawet do 3,37 zł.

W przyszłym tygodniu rodzimy rynek walutowy będzie pozostawał pod wpływem czynników globalnych, reagując na doniesienia z Grecji oraz spekulacje związane z klifem fiskalnym. Wśród czynników lokalnych liczyć będzie się przede wszystkim publikacja październikowych danych o inflacji CPI (środa, prognoza: 3,4% R/R).

Gdyby spróbować prognozować zachowanie złotego analizując sytuację na rynkach globalnych, to perspektywa odbicia na tych rynkach po fatalnym mijającym tygodniu, każe oczekiwać także umocnienia złotego.