Wpływ na wynik miała działalność inwestycyjna firmy: tu wynik PZU wyniósł ponad 1 mld zł, gdy przed rokiem było to 39 mln zł straty. Spółce pomogła m.in. dobra sytuacja na giełdzie. Indeks WIG wzrósł w tym czasie o 7,8 proc., a WIG20 o 5,2 proc. Mocno rosły też ceny obligacji skarbowych.

– W IV kwartale wynik PZU z III kwartału będzie nie do powtórzenia. Do tego dojdzie sezonowy wzrost kosztów administracyjnych i szkodowości – ocenia Kamil Stolarski z Espirito Santo Investment Bank.

Koszty związane z odszkodowaniami mocno wzrosły już w III kwartale, o niemal 12 proc. do 2,9 mld zł. Powód: odszkodowania, świadczenia i zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w ubezpieczeniach na życie, które wzrosły o ok. 39 proc. do 1,47 mld zł.

Słabiej firma radzi sobie jeśli chodzi o wzrost przypisu składki, czyli przychody z polis ubezpieczeniowych. Choć w III kw. składka wzrosła, o 4,3 proc. do 3,9 mld zł, było to tempo słabsze niż w I półroczu, kiedy w porównaniu z 2011 r. był wzrost o 7,5 proc.

PZU nie wyklucza rozszerzania działalności o sektor bankowy, ale nie wykorzysta do tego zbliżającej się oferty Alior Banku. Według agencji ISB Andrzej Klesyk, szef ubezpieczyciela, w razie niepowodzenia oferty banku jest jednak gotów wrócić razem z funduszem private equity do rozmów o zaangażowaniu kapitałowym w Alior.

Inwestorzy przyjęli wyniki PZU z lekkim optymizmem. Pod koniec wczorajszej sesji kurs spółki rósł o 0,96 proc., do 389,7 zł. Indeks WIG20 zyskiwał w tym czasie 1,09 proc.

12,16 mld zł Wyniosła składka ubezpieczeniowa przypisana brutto PZU od początku 2012 r. do końca września

23,5 proc. wzrósł od początku roku kurs akcji PZU na giełdzie