Prezentujemy przegląd najważniejszych wiadomości ze spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które ukazały się w serwisach PAP oraz Bloomberg.

ICBC

W Warszawie w czwartek odbyła się gala otwarcia działalności IC Bank of China w Polsce. Jak podano, w przygotowanej z tej okazji, notatce prasowej, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) to największy bank na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej czy wielkości depozytów. Dodano, że bank posiada sieć ponad 16 tys. placówek w Chinach i 270 za granicą. Oferuje kompleksowe produkty i usługi finansowe dla ponad 4 mln klientów korporacyjnych i 292 mln klientów indywidualnych. Polski oddział należy do europejskiej struktury placówek, które znajdują się również w Niemczech, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Holandii, Belgii, Włoszech i Hiszpanii.

NG2 - CCC

Grupa NG2 chce zmienić nazwę firmy na CCC - poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZ, które odbędzie się 19 grudnia. "Koncept sklepów CCC będzie jedynym rozwijanym w kraju i za granicą, stąd plany powrotu do nazwy CCC" - powiedział PAP Piotr Nowjalis, wiceprezes grupy. Spółka działa pod nazwą NG2 od 2007 roku.

Rafako

Sąd Okręgowy w Gliwicach, na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2012 r., potwierdził skuteczność zawieszenia przez radę nadzorczą Rafako trzech członków zarządu spółki - Wiesława Różackiego, Dariusza Karwackiego i Bożeny Kawałko - podało PBG w komunikacie. "Sąd stwierdził, że zawieszenie członków zarządu było w pełni dopuszczalnym i uprawnionym działaniem rady nadzorczej spółki, zarówno w świetle statutu spółki, jak i przepisów prawa. Nie stoi też w sprzeczności z wcześniejszym postanowieniem o zabezpieczeniu, z dnia 15 listopada 2012 roku" - napisano w komunikacie.

"Tym samym, w mocy pozostają uchwały rady nadzorczej z dnia 16 listopada 2012 roku, zawieszające w wykonywaniu funkcji członków zarządu Wiesława Różackiego, Dariusza Karwackiego i Bożenę Kawałko. Funkcję zarządu sprawują od tego czasu Krzysztof Burek i Jarosław Dusiło" - dodano. 16 listopada rada nadzorcza Rafako zawiesiła w czynnościach członków zarządu do 16 lutego 2013 roku. Zawieszony zarząd Rafako uważał, iż on jest legalnym reprezentantem spółki, powołując się na wyrok sądu z 15 listopada.

Sąd Okręgowy w Gliwicach postanowieniem z 15 listopada udzielił zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności uchwał rady nadzorczej Rafako poprzez zawieszenie wykonania uchwał z 29 października ws. powołania nowych członków zarządu. Sąd zakazał wówczas radzie dokonywania jakichkolwiek zmian w składzie zarządu.

ATM SI

ATM Systemy Informatyczne podpisał z Urzędem Miejskim w Jaworznie umowę na budowę miejskiej sieci szerokopasmowej. Wartość zlecenia to 8,5 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie prasowym. Zakres prac określony umową obejmuje przygotowanie projektu budowlanego kablowej sieci światłowodowej wraz z jej wykonaniem oraz przygotowanie projektu technicznego połączeń urządzeń aktywnych wraz z ich dostawą, instalacją i uruchomieniem. Sieć szerokopasmowa, jaką planuje zbudować Urząd Miejski ma obejmować: położenie około 30 km światłowodów, podłączenie do budowanej sieci 60 jednostek publicznych i uruchomienie centrum zarządzania. Termin zakończenia prac przewidzianych do realizacji w zamówieniu określono na listopad 2013 r.

Enea

Z osiemnastu kandydatów, którzy zgłosili się do walki o fotel prezesa trzeciej pod względem wielkości grupy energetycznej w Polsce, na placu boju pozostała siódemka – wynika z informacji DGP. >>>>

PBG

Banki mają zabezpieczyć ponad 2 mld zł długów, jakie zaciągnęła ta spółka. >>>>

PGE

Polska Grupa Energetyczna nie zapłaciła szwajcarskiemu Alpiq zasądzonych przez arbitraż 47 mln euro. Spółka uważa, że to czterokrotnie zawyżona kwota, i zamierza blokować wyrok – dowiedział się DGP. >>>>

PGNiG, Lotos

Na podstawie porozumienia o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, PGNiG i Lotos wytypowały do dalszych badań 4 obszary koncesyjne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. >>>>