Orbis

Grupa Hotelowa Orbis podpisała umowę franczyzy na hotel w Krynicy-Zdrój przy ulicy Leśnej 1 - podała spółka w komunikacie prasowym. Franczyzobiorcą jest właściciel hotelu Motyl Sp. z o.o. Obiekt zostanie włączony do Grupy Orbis pod marką Mercure na początku 2013 roku. Zachowa dotychczasowy profil biznesowo-turystyczny. Hotel dysponuje 100 pokojami, posiada sale konferencyjne, restaurację i bar, a także medical SPA. Jest usytuowany u podnóża Beskidu Sądeckiego w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego w uzdrowiskowej części Krynicy-Zdrój.

Grupa Hotelowa Orbis zarządza blisko 60 obiektami w 25 miastach w Polsce i 2 hotelami na Litwie. Oferuje 10,5 tysiąca pokoi. Hotele działają pod markami Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles i ibis budget, a także Orbis Hotels i Holiday Inn w Warszawie.

PKN Orlen

PKN Orlen ogłosił w poniedziałek przetargi, dotyczące wykonania prac remontowych, w tym w branży mechaniczno-montażowej, podczas zaplanowanych na pierwsze półrocze 2013 r. postojów instalacji DRW 4, HON 1 oraz Wytwórni Wodoru I w zakładzie głównym płockiej rafinerii. PKN Orlen podał, że w przypadku instalacji DRW 4 główne prace remontowe zaplanowano w terminie od 16 marca do 27 kwietnia 2013 r., w przypadku instalacji HON 1 to okres od 11 marca do 5 kwietnia 2013 r., a w przypadku Wytwórni Wodoru I to termin od 7 do 13 kwietnia 2013 r.

Zgodnie z zapytaniem ofertowym, dotyczącym prac remontowych podczas postoju instalacji DRW 4 deklarację oferty należy złożyć do 29 listopada, a samą ofertę do 10 grudnia 2012 r. W zakresie prac obejmujących instalację HON 1 oferty można składać do 12 grudnia 2012 r. W przypadku prac obejmujących Wytwórnię Wodoru I termin składania ofert to 7 grudnia 2012 r.

Petrolinvest

Walne zgromadzenie Petrolinvestu uchwaliło warunkowe podwyższenie kapitału o kwotę do 400 mln zł przez emisję do 40 mln akcji serii F, z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - podała spółka w komunikacie. Spółka wyemituje też 40 mln warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia akcji serii F. Prawa wynikające z warrantów będą mogły zostać zrealizowane do dnia 31 grudnia 2016 roku.

Jak podał Petrolinvest, emisja akcji i warrantów subskrypcyjnych związana jest z zabezpieczeniem środków finansowych na inwestycje oraz rozwój posiadanych przez grupę Petrolinvest projektów związanych z gazem łupkowym i ropą łupkową, w tym w szczególności na finansowanie prac na koncesjach posiadanych przez spółki z grupy Petrolinvest, zgodnie z harmonogramem określonym w tych koncesjach. Emisja ma także stanowić zabezpieczenie potencjalnych potrzeb finansowych spółki w związku z redukcją jej zadłużenia oraz zapewnić wypełnienie zobowiązań wobec instytucji finansujących i innych podmiotów. Petrolinvest podał, że decyzja o wielkości oferty i cenie emisyjnej akcji i warrantów zostanie podjęta przez zarząd i będzie wymagać uzyskania zgody rady nadzorczej.(PAP)

Rafako

Rada Nadzorcza Rafako powołała Pawła Mortasa na prezesa zarządu. Odwołała też zawieszonych w czynnościach członków zarządu: Wiesława Różackiego, Dariusza Karwackiego oraz Bożenę Kawałko - podało Rafako w komunikacie. Rada nadzorcza określiła liczbę członków zarządu spółki na 3 osoby. Poza powołanym prezesem Pawłem Mortasem, w zarządzie spółki zasiadają dotychczasowi wiceprezesi: Krzysztof Burek i Jarosław Dusiło.

Rafako podało także, że rada w zmienionym składzie powierzyła pełnienie funkcji przewodniczącego RN Agenorowi Gawrzyał, funkcji wiceprzewodniczącego Jerzemu Wiśniewskiemu oraz funkcji sekretarza Piotrowi Wawrzynowiczowi. W poniedziałek NWZ Rafako powołało na członków rady nadzorczej spółki: Edytę Senger Kałat (z ramienia nadzorcy sądowego), Przemysława Cieszyńskiego (z rady wierzycieli PBG), Ryszarda Wojnowskiego (rekomendowanego przez BZ WBK AM) i Agenora Gawrzyała.

Alior Bank

Łączna wartość zapisów na akcje oferowane w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej Alior Banku przekroczyła 30 mln zł i bank o zakończył przyjmowania zapisów w tej transzy - poinformował we wtorek bank w komunikacie aktualizacyjnym do prospektu. Cena maksymalna w transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 71 zł. W preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, czyli osób, które posiadają lub otworzą rachunek inwestycyjny w BM Alior Banku cena maksymalna wynosi 67,5 zł. Z kolei w transzy osób uprawnionych, czyli osób zatrudnionych w Alior Banku cena maksymalna wynosi 56,8 zł.

Alior Bank szacuje, że do inwestorów indywidualnych skierowanych zostanie nie więcej niż 5 proc. wszystkich oferowanych akcji, przy czym pula ta może zostać zwiększona do nie więcej nic 10 proc. całej oferty. Zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych trwają do 7 grudnia. Inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy na akcje Alior Banku do 3 grudnia. Oferta publiczna Alior Banku obejmuje do 51 mln akcji. Bank zamierza zaoferować nowe akcje, z emisji których planuje pozyskać 700 mln zł. Bank podał, że zakładając, iż cena ostateczna akcji oferowanych będzie równa cenie maksymalnej, która została ustalona na 71 zł, liczba akcji nowej emisji wyniesie około 9,9 mln sztuk.

Arctic Paper

Po przejęciu szwedzkiego producenta celulozy, spółki Rottneros, Arctic Paper nie planuje kolejnych akwizycji - poinformował prezes Michał Jarczyński. "Po przejęciu Rottnerosa struktura grupy będzie optymalna i nie widzimy potrzeby do przejmowania kolejnych podmiotów. Chcemy skupić się na maksymalnym wykorzystaniu naszych aktywów" - powiedział Jarczyński podczas czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Arctic Paper na początku listopada ogłosił warunkowe wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji, skierowane do akcjonariuszy Rottneros, niezintegrowanego dostawcy celulozy do produkcji wysokogatunkowych papierów ze Szwecji. W wyniku wezwania zamierza nabyć co najmniej 90 proc. akcji Rottneros. Dokument ofertowy Arctic Paper, skierowany do akcjonariuszy Rottnerosa, został już zatwierdzony przez szwedzki urząd SFSA (odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego). Z kolei na początku października Arctic Paper kupił 50 proc. udziałów w szwedzkiej elektrowni wodnej Kalltorp.

Carl Zeiss

Produkująca sprzęt optyczny firma Carl Zeiss przenosi operacje księgowe do Centrum Finansowo-Księgowego w Poznaniu. Pozwoli to na stworzenie około 100 miejsc pracy. Jak poinformował we wtorek dyrektor zarządzający działu sprzedaży i obsługi w Polsce Andreas Mohr, w Poznaniu zostaną scentralizowane europejskie działy księgowości firmy dla krajów niebędących niemieckojęzycznymi. Centrum Finansowo-Księgowe rozpocznie pracę w grudniu, trwa rekrutacja kadry. Według przedstawicieli Carl Zeiss, reorganizacja pozwoli "przy konkurencyjnych kosztach przeprowadzić harmonizację standardów i procesów księgowych w całej Grupie Carl Zeiss". "Rejon wokół Poznania zapewnia doskonałe warunki do pozyskania wysoce wykwalifikowanej oraz wielojęzycznej kadry" - powiedział Andreas Mohr. Centrala Carl Zeiss w Polsce od 1992 r. mieści się w Poznaniu. Firma ma również swoje biura i laboratoria w Warszawie i Mikołowie. Carl Zeiss ma około 30 placówek produkcyjnych i ponad 50 działów obsługi i sprzedaży w ponad 30 krajach na całym świecie. Posiadająca w swoich szeregach ok. 24 tys. pracowników firma w roku obrotowym 2010/11 osiągnęła przychód rzędu 4,2 mld euro.

Libet

Libet spodziewa się zysku netto w IV kw. i całym 2012 r. Spółka mimo trudnego roku chce utrzymać politykę dywidendową, która zakłada wypłatę co najmniej 50 proc. zysku - poinformował na konferencji Ireneusz Gronostaj, dyrektor finansowy Libetu. "W IV kw. spodziewamy się zysku netto i tym samym będziemy mieć zysk w całym roku. Chcemy też utrzymać w tym roku naszą politykę dywidendową" - powiedział Gronostaj. Po trzech kwartałach 2012 r. Libet wypracował 1,1 mln zł zysku netto, 5,7 mln zł zysku operacyjnego i 153,6 mln zł przychodów, wobec 22,1 mln zł zysku netto, 31,5 mln zł zysku operacyjnego i 211,2 mln zł przychodów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Polityka dywidendowa Libetu zakłada wypłatę minimum 50 proc. zysku na dywidendę. Libet liczy na zmniejszenie kosztów stałych w przyszłym roku o 3,5-4 mln zł. Spółka chce utrzymać 10 proc. rentowność EBITDA. "Naszym celem jest obniżka kosztów stałych. Przewidujemy 3,5-4 mln zł rocznie kosztów mniej w przyszłym roku" - powiedział dyrektor.

"Utrzymanie 20 proc. marży EBITDA nie jest zagrożone" - dodał. Dyrektor podał, ze obecnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w Libecie wynosi ok. 70 proc.

Spółka podtrzymuje plany kolejnych akwizycji, jednak obecne wyceny uważa za zbyt wysokie. "Jeżeli trafi się okazja wykupienia kogoś na rynku, to możemy zwiększyć zadłużenie. Ceny są jednak jeszcze wygórowane, bazujące na wynikach za 2011 r., więc nie zamierzamy na razie kupować. Chcemy poczekać" - powiedział Gronostaj.

"Nie ma nas w 4 regionach w Polsce i to chcielibyśmy zmienić" - dodał. Gronostaj poinformował, ze nakłady inwestycyjne Libetu w 2013 r. nie przekroczą 5 mln zł i będą miały charakter odtworzeniowy. "Capex na przyszły rok - nie sądzę żeby był większy niż 5 mln zł. Są teraz bardzo dobre oferty na nowe linie, zastanawiamy się nad zmianą, ale nie jest to w planie, to mógłby być dodatkowy wydatek" - powiedział.

"Wydamy w tym roku tylko 2 mln zł na zimowy remont. W zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 6 mln zł" - dodał. Libet spodziewa się, ze przyszły rok będzie dla branży trudniejszy od 2012. "wskazują na to prognozy analityków branżowych. Uważamy, że konsolidacja branży jest nieunikniona chociaż może się ona odbyć dopiero w 2014 r. My zamierzamy w przyszłym roku nadal koncentrować się na rentowności sprzedaży i cash flow" - powiedział Gronostaj.

PBG

PBG na przełomie listopada i grudnia będzie gotowe do rozmów z wierzycielami o wstępnych propozycjach układowych. Ostateczne warunki układu powinny być negocjowane na przełomie I i II kw. 2013 r. Obecnie PBG szacuje, że jest w połowie procesu zbierania i weryfikowania wierzytelności. W ocenie PBG konflikt na linii Rafako - Alstom powinien być rozwiązany na bazie ugody, a nie sporu sądowego - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. "Myślę, że na przełomie listopada i grudnia będziemy gotowi do rozmów z wierzycielami, jeśli chodzi o wstępne propozycje układowe" - powiedział na konferencji przewodniczący rady nadzorczej Rafako i kandydat na przewodniczącego rady nadzorczej PBG Agenor Gawrzyał.

"Zakładamy, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału powinniśmy być gotowi do negocjacji ostatecznych warunków układu" - dodał. Termin zgłaszania wierzytelności wobec PBG w ramach prowadzonego procesu upadłości układowej minął 21 września. "Myślę, że jesteśmy w połowie drogi, jeśli chodzi o zbieranie wierzytelności. Jeśli chodzi o to, co z wierzytelności trafi do propozycji układowych, to bierzemy to w sposób konserwatywny czyli, że wierzytelności nas dotkną na poziomie konserwatywnym" - powiedział przewodniczący rady nadzorczej PBG Jerzy Wiśniewski.

"Na koniec grudnia powinniśmy mieć blisko 90 proc., może trochę więcej zidentyfikowanych wierzytelności i wówczas będzie można operować jakimiś kwotami" - dodał Gawrzyał. Wiśniewski poinformował, że propozycje układowe PBG nie będą zakładały wejścia inwestora do spółki. "Proces jaki przygotowujemy jako propozycję układową nie zawiera inwestora. Poszukiwanie inwestora jest równolegle toczone" - powiedział.

Powiedział też, że zastaw na akcjach Rafako ustanowiony na rzecz spółki Adaptorinvest ma być niebawem zniesiony i zamieniony na weksel i hipotekę na nieruchomości. Zdaniem Wiśniewskiego konflikt między Rafako i Alstomem powinien być rozwiązany na bazie ugody. "Stoję na stanowisku rozmawiania i dojścia do ugody, a nie prowadzenia procesu sądowego" - powiedział.

Polnord

Polnord podpisał z MS Waryński Development porozumienie dotyczące realizacji projektu mieszkaniowo-biurowego na warszawskiej Woli w joint venture. W ramach inwestycji powstanie ok. 100 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Udział Polnordu w projekcie będzie wynosił ok. 50 proc. lub 100 proc. - podał Polnord w komunikacie. "Do realizacji projektu zostaną powołane spółki celowe (SPV), w których Polnord i Waryński będą posiadały po 50 proc. udziałów. Polnord będzie świadczył, za wynagrodzeniem, usługi deweloperskie na rzecz SPV oraz będzie odpowiedzialny za sprzedaż lokali" - napisał Polnord. "Inwestycja zostanie zrealizowana w kilku etapach. W ramach etapu pierwszego powstanie ok. 200 mieszkań, a pozwolenie na budowę możliwe jest do uzyskania pod koniec 2013 roku. Przewidywana wartość całego projektu deweloperskiego, liczonego w cenach sprzedaży, to ponad 600 mln zł. Podział zysku w ramach projektu deweloperskiego będzie proporcjonalny do posiadanych udziałów w SPV" - dodał.

Deweloper podał, że jego udział w projekcie będzie wynosił ok. 50 proc. lub 100 proc., w zależności od tego, czy Waryński zdecyduje się na współpracę wyłącznie z Polnordem, czy także z drugą firmą deweloperską. Projekt będzie realizowany, jako inwestycja mieszkaniowo-biurowa na terenie o powierzchni ponad 7 ha, który obecnie w całości należy do Waryński. W ramach inwestycji powstanie około 100 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego 20-30 proc. stanowić będą powierzchnie biurowe. Podpisanie umowy ostatecznej planowane jest w grudniu 2012 r.