W III kwartale 2012 roku PKB wyhamował do 1,4% w relacji rocznej z 2,3% w II kwartale br. To wynik znacząco gorszy od rynkowego konsensusu, który kształtował się na poziomie 1,8% R/R. Zwraca uwagę przede wszystkim silny spadek spożycia indywidualnego. Dane sugerują też, że w ostatnim kwartale roku polska gospodarka może rozwijać się wolnej niż 1%.

Reakcja rynku walutowego na słabe dane o PKB była natychmiastowa. Złoty wyraźnie stracił na wartości. Kurs EUR/PLN, który przed publikacją danych testował poziom 4,09 zł, wzrósł do prawie 4,11 zł. Kurs USD/PLN w tym samym czasie zanotował wzrost z 3,1425 zł do 3,1619 zł. Obie pary, już drugi raz w tym tygodniu, odbiły się od średnioterminowych wsparć, jakie na wykresach dziennych tworzą linie łączące dołki z ostatnich miesięcy. Na gruncie analizy technicznej takie odbicie może zwiastować początek silniejszego osłabienia złotego w kolejnych tygodniach. Pierwszym celem popytu powinny być poziomy 4,15 zł na euro i 3,24 zł na dolarze, czyli 61,8% zniesienie ostatniej fali umocnienia polskiej waluty.

Ewentualne osłabienie złotego w kolejnych tygodniach idealnie korespondowałoby z coraz gorszymi wynikami polskiej gospodarki, a przede wszystkim wpisywałoby się we wzrost oczekiwań na obniżki stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Najnowsze dane o PKB będą zwiększać presję na cięcie stóp procentowych przez Radę. Pytanie tylko, czy zdominowana przez „jastrzębie” Rada tej presji ulegnie?

Raport o PKB przesądził o nastrojach na rynku złotego w dniu dzisiejszym. Inne wydarzenia, w tym impulsy płynące z rynków globalnych, będą miały już stosunkowo niewielki wpływ na notowania USD/PLN i EUR/PLN.

O godzinie 12:08 za dolara trzeba było zapłacić 3,1579 zł, a euro kosztowało 4,1061 zł.