Gazeta Wyborcza

  • Jak wejdziemy w 2020 rok

Skandal ze zmową cenową w firmach budowlanych wybuchł w najgorszym możliwym momencie, powiedział Gazecie Wyborczej wysokiej rangi urzędnik rządu. Obecnie kończą się rozmowy na temat budżetu UE na lata 2014-2020 i teraz się rozstrzyga, ile pieniędzy Polska dostanie na rozbudowę infrastruktury drogowej i kolejowej. W połowie stycznia rząd przyjął „Strategię rozwoju transportu do 2020 r.”, jednak dokument nie wyjaśnia, które inwestycje rząd uważa za priorytetowe, ani ile będą kosztować.

Polska The Times

  • Tusk przywiezie ponad 300 mld zł

Polska dostanie 72,5 mld euro na politykę spójności w nowym budżecie UE, dowiedziała Polska The Times od osoby zaangażowanej w negocjacje. W najbliższy piątek sprawa się rozstrzygnie i wtedy informacje na temat nowego budżetu będą oficjalnie potwierdzone.

Puls Biznesu

  • Orlen zbliżył się do Rosnieftu

Największy polski producent paliwa i największy rosyjski producent ropy zawarły wreszcie umowę - informuje Puls Biznesu. Po raz pierwszy w historii PKN Orlen podpisał długoterminowy kontrakt na dostawę ropy naftowej bezpośrednio od producenta, rosyjski Rosnieft. >>> Czytaj więcej

  • Polski patent na kryształ za miliardy dolarów

Polska spółka Ammono rusza z budową fabryki za 50 mln zł. W 2016 roku wyjadą z niej półprzewodniki, które odmienią światowy rynek wart nawet 25 mld dol – pisze Puls Biznesu. Nowy materiał półprzewodnikowy powstający z tlenku azotu parametrami bije na głowę krzem, który był fundamentem rewolucji komputerowej. Polskim wynalazkiem interesują się światowe koncerny motoryzacyjne, elektroniczne, instytuty naukowe, wojskowe i agencje kosmiczne.

  • Wittchen przeprasza za nieudane przejęcie

Polski dystrybutor galanterii skórzanej stracił na przejęciu VIP Collection 20 mln zł – czytamy w Pulsie Biznesu. Nietrafiony zakup sfinansowany długiem wymusił restrukturyzację spółki. Właściciel firmy, Jędrzej Wittchen przyznaje, że sytuacja VIP Collection okazała się znacznie gorsza, niż zapewniali poprzedni właściciele, a po jej przejęcie obroty zaczęły gwałtownie spadać. Teraz Wittchen chce przyciągnąć klientów tańszą kolekcją ze skóry ekologicznej i rozważa stworzenie nowej, tańszej marki.

  • Rekordowa liczba złych długów

Odsetek złych długów w polskich bankach wzrósł w 2012 r. z 7,3 proc. do 7,9 proc. i jest najwyższy od 2004 roku. Ekonomiści jednak uspokajają – liczba niewypłacalnych kredytobiorców nie zagraża stabilności systemu bankowego. Na tle Europy Polska i tak wypada nieźle.

Rzeczpospolita

  • Bitwa o pasażerów

Podróż do Azji za mniej niż 2 tys. zł, konkursy, w których można wygrać bilety na afrykańskie wyspy – na polskim rynku mamy wysyp tego typu ofert. Linie lotnicze tną ceny biletów na potęgę. Do rywalizacji o pasażera pomiędzy liniami Emirates i Quatar Airways dołączyły Air France i KLM. Zapewne niedługo trzeba będzie czekać momentu, gdy pojawią się superceny Turkish Airlines – pisze „Rz”.

  • Projekt Sierra Gorda: miliardowe przedsięwzięcie KGHM

Polski gigant miedziowy pracuje nad uruchomieniem kopalni miedzi w sercu chilijskiej pustyni. To piąty co do wielkości górniczy projekt na świecie, którego budżet inwestycyjny szacowany jest na 2,9 mld zł. „Przy bramie wjazdowej na teren budowy kopalni Sierra Gorda obok chilijskiej i japońskiej od niedawna powiewa polska flaga” – pisze gazeta. Pracują tam już tysiące ludzi i armia maszyn.

  • Piwo w pubie szału nie robi

W 2011 roku po raz pierwszy od wielu lat nie spadła sprzedaż piwa w gastronomii. W pubach w Warszawie i we Wrocławiu zanotowano nawet dwucyfrowy wzrost. W innych krajach Europy Wsch. i Zach. udział gastronomii w sprzedaży piwa jest większy niż w Polsce. Na zachodzie Europy wydatki na ten alkohol w lokalach zaczynają się jednak kurczyć.