Rafał Herszkowicz, astronom-amator ze Zgierza, jest odkrywcą jednej z planet pozasłonecznych, dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

Zdaniem ekspertów, potwierdzenie istnienia tej planety to odkrycie na dużą skalę.

Rafał Herszkowicz jest informatykiem, ma 33 lata. Pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgierzu. Planetę odkrył dzięki analizie danych z kosmicznego teleskopu Kelpera i portalowi odkrywcyplanet.pl. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową,stwierdził, że do takiego odkrycia nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, wystarczą zainteresowania i instrukcje na portalu. „Ja jako pierwszy to oznaczyłem, a potem potwierdzono, że tam faktycznie jest planeta”.

Na portalu amatorzy analizują dane i wskazują tzw kandydatki na planety. Potem profesjonalni astronomowie potwierdzają ich istnienie. Koordynator portalu „odkrywcyplanet.pl”, który jest częścią międzynarodowego portalu „planethunters.org” profesor Lech Mankiewicz z CentrumFizyki Teoretycznej PAN nie ma wątpliwości:„Jest to wielki dzień i wielka zasługa tego pana”. Zdaniem profesora Mankiewicza, każdy może spróbować swych sił jako odkrywca: „Kolejne dane napływają na ten portal co kilka miesięcy, więc kolejne planety pozasłoneczne czekają na odkrycie”.

Reklama

O samej planecie wiadomo, że nazywa się PH2b, jest podobnym do Jowisza gazowym gigantem oddalonym od nas o ponad 1200 lat świetlnych. Znajduje się w tzw. „strefie zamieszkiwalnej”, czyli w rejonie, w którym może istnieć sprzyjająca życiu woda w stanie ciekłym. Taka woda może jednak występować nie na samej planecie, a na którymś z teoretycznie istniejących księżyców okrążających tę planetę.