To właśnie na firmowe konto wpływają pieniądze ze sprzedaży produktów czy usług, z niego regulujemy należności wobec dostawców i pracowników. Przy czym najważniejszy jest tu wymiar zarządczy, bowiem rachunek bankowy ułatwia kontrolę zarówno stanu firmowych finansów, jak i wszystkich kwestii księgowych.

Nie do przecenienia jest znaczenie posiadania konta przy staraniach o kredyt. Historia transakcji na rachunku może ułatwić uzyskanie kredytu na rozwój firmy, a formalności z tym związane będą znacznie uproszczone.

Poza tym za pośrednictwem bankowości internetowej, która jest już standardem, przedsiębiorca otrzymuje dostęp do krótko- i długoterminowych lokat, ubezpieczeń i innych produktów finansowych, w tym firmowej karty debetowej i kredytowej oraz, pośrednio, do faktoringu czy leasingu.

Jak wybrać dobre konto?

Konto musi przede wszystkim odpowiadać potrzebom firmy. Ważne są również opłaty. Niektóre banki oferują darmowe prowadzenie rachunków firmowych, ale w zamian musimy się liczyć z wyższymi niż standardowe prowizjami pobieranymi za wykonywane transakcje. Nowe firmy mogą liczyć na kilkumiesięczne prowadzenie konta za zł.

Reklama

Pamiętajmy jednak, że dobre konto firmowe powinno dawać przede wszystkim łatwy dostęp do produktów bankowych, tak w okresie prosperity dla firmy (lokaty inwestycyjne, konta oszczędnościowe), jak i trudności, kiedy potrzebny jest kredyt czy wyższy limit debetowy.

I nie zapominajmy, że jeśli nasze obecne konto nie spełnia oczekiwań, możemy liczyć na pomoc nowo wybranego banku w procesie zmiany rachunku. Wniosek możemy złożyć przez internet.

Pakiet, czyli oferta dla każdego

Banki opracowały wystandaryzowane rodzaje kont, które ujęte zostały w tzw. pakiety dopasowujące usługi bankowe do profilu prowadzonej działalności. Zasada jest prosta – im większa firma, tym pakiet usług bogatszy, a im większa aktywność, tym niższe prowizje. Dodatkowo, coraz więcej usług bankowych oferowanych w ramach pakietów ma charakter niefinansowy (np. pakiet ubezpieczeniowy, bezpłatne porady prawne).

Getin Bank proponuje przedsiębiorcom konto Moja firma, które występuje w czterech wariantach. Każdy dopasowany jest do wielkości i charakteru działalności firmy. W ramach pakietu usług klient otrzymuje m.in. bezpłatne przelewy elektroniczne do ZUS i US i możliwość otwarcia złotowych i walutowych rachunków pomocniczych, premię za saldo na rachunku lub automatyczne lokowanie środków.

Na plan pierwszy wysuwa się tu jednak wygodna obsługa konta. Przedsiębiorca przy pomocy serwisu internetowego GB24 ma stały dostęp do informacji i narzędzi zarządzania finansami. Dzięki usłudze TELE GB może realizować dyspozycje i uzyskać informacje o historii operacji i saldzie. Natomiast SMS Serwis pozwala zlecać przelewy krajowe przez telefon komórkowy. Przedsiębiorcom ceniącym kontakt bezpośredni bank zapewnia wsparcie doradcy w siedzibie firmy.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: czytamyfinanse@gazetaprawna.pl

PARTNER CYKLU

Źródło nieznane