Wartość fuzji i przejęć w I półroczu 2013 r. w Polsce wyniosła 1,7 mld euro – wynika z szacunków serwisu Mergermarket, analizującego ten rynek. To aż o 50 proc. mniej niż przed rokiem, choć w porównaniu z pierwszą połową 2012 r. liczba transakcji zmniejszyła się zaledwie o pięć.

Pod względem aktywności na czołowe miejsca wysunęły się takie branże, jak telekomunikacja i media, w których z powodu słabej koniunktury firmy szukają okazji do połączenia i optymalizacji, oraz energetyka, gdzie z kolei najwięksi gracze szukają przede wszystkim okazji do inwestycji w niekonwencjonalne źródła energii.

>>> Czytaj również: Kolejne pozwy za konsolidację PGE

Mergermarket szacuje wartość transakcji w I półroczu w branży telekomunikacyjnej na 112 mln euro, na co złożyły się cztery operacje, wśród których przede wszystkim trzeba wymienić przejęcie przez Orange Polska firmy świadczącej usługi informatyczne w ramach spółki Integrated Solutions, a także zakup przez Netię części infrastruktury technicznej od UPC Polska. Mergermarket przypomina, że w ubiegłym roku nie było żadnej transakcji przeprowadzonej w tym sektorze. W tym roku może ich być jeszcze więcej. Choćby za sprawą wystawionego obecnie na sprzedaż operatora telekomunikacyjnego GTS, świadczącego usługi dla firm, o którego starają się Netia i Deutsche Telekom. Niewykluczone także, że jeszcze w tym roku może się rozpocząć dalsza konsolidacja rynku stacjonarnego z udziałem Netii. Obecnie spółka pracuje nad strategicznymi opcjami rozwoju z doradcą – bankiem inwestycyjnym UBS.

Aż o 82,5 proc. wzrosła wartość transakcji w sektorze mediów. I w tym przypadku była to zasługa czterech transakcji na łączną kwotę 73 mln euro. Dla porównania w całym roku 2012 wszystkie dokonane fuzje i przejęcia w tej branży warte były tylko 40 mln euro. Na lepszy wynik w tym roku złożyły się m.in. przejęcie przez Polskapresse konkurenta, największego wydawcy dzienników regionalnych – firmy Media Regionalne (od brytyjskiego funduszu Mecom), niedawna sprzedaż przez ITI sieci kinowej Multikino firmie Vue Entertainment, a także przejęcie przez Emitel spółki nadawczej Info TV FM od Cyfrowego Polsatu. Następne transakcje czekają w kolejce. W drugiej połowie roku właściciela zmienić może portal Wirtualna Polska, spekuluje się także na temat możliwej dalszej konsolidacji w sektorze prasowym.

Reklama

Najbardziej wartościowe transakcje wydarzyły się w energetyce. Były to zamknięte w I kw. przejęcia przez PGE i Energę elektrowni wiatrowych Dong i Iberdrola. W sumie za ponad 440 mln euro.

Sporo działo się także w sektorze bankowym. Po sprzedaży akcji na giełdzie przez podmiot powstały z fuzji BZ WBK i Kredyt Banku PKO BP przejął za 2,83 mld zł Nordeę. Na sprzedaż czeka teraz BGŻ, wystawiony na aukcję przez Rabobank. Rynek czeka teraz na prywatyzację Energi. W najbliższym czasie Ministerstwo Skarbu ma ogłosić pełną listę doradców w tym procesie.