Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. wzrosło o 1,4 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zmniejszyło się o 0,8 proc. r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,9 proc. i wyniosło 3.808,63 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,2 proc. m/m i wyniosło 5.488,0 tys. osób, podał GUS.

>>> Zobacz również: Wynagrodzenia w Polsce: co tak naprawdę wpływa na nasze zarobki?

Analitycy ankietowani przez ISBnews uważali, że wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim miesiącu zwiększyły się o 1,3-2,8 proc. r/r, przy średniej na poziomie 2,1 proc. r/r (wobec 2,3-proc. wzrostu w maju). Według nich, spadek zatrudnienia w tym sektorze wyniósł 0,8-1,0 proc. r/r przy średniej na poziomie 0,9 proc. (wobec 0,9-proc. spadku r/r w maju br.).

Główny ekonomista banku Nordea Piotr Bujak uważa, że drugi z rzędu miesiąc wzrostu liczby miejsc pracy pozwala sądzić, że najgorsze na rynku zatrudnienia jest już za nami. Najważniejsze, że sytuacja przestała się pogarszać - podkreśla ekspert.

>>> Polecamy: Plaga w polskich firmach. Pracodawcy nie płacą wynagrodzeń