Rząd zajmie się nimi na posiedzeniu po 9 września. Zapowiedział to wczoraj premier Donald Tusk. Nie jest przesądzone, że poznamy uzgodnienia, zanim trafią na posiedzenie rządu.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji DGP, na stole leżą obecnie dwa warianty: umorzenie i dobrowolność. Raczej nie ma już szans wersja tak zwanej dobrowolności plus, polegająca na tym, że osoby, które zostałyby w OFE, miałyby opłacać dodatkową składkę. Jednak szykowane rozwiązania odbiegają w szczegółach od pierwotnych propozycji z przeglądu emerytalnego. Nie są także jeszcze do końca dopracowane i nadal znaków zapytania jest sporo.

W wariancie dobrowolności niewykluczone, że wybór ubezpieczonego dotyczyłby tylko nowych składek. Natomiast aktywa, które już są w OFE, albo by tam pozostały, albo wyłączono by z tej puli obligacje, które trafiłyby do sektora publicznego. Obligacje nie liczyłyby się wówczas do długu publicznego. Według najnowszych danych OFE mają w swoim portfelu 121 mld obligacji. Gdyby je odliczyć, to dług spadłby o 7,5 pkt proc. To oznaczałoby, że dług liczony według metodologii krajowej spadłby w okolice 45 proc. PKB, a według unijnych zasad ESA 95 zmniejszyłby się poniżej 50 proc. PKB.

>>> Czytaj też: Co dalej z reformą OFE?

Równie tajemniczy jest wariant umorzenia obligacji. Pierwotny przewidywał, że w grę wchodzi przekazanie obligacji z OFE do sektora publicznego i ich umorzenie. Celem tej operacji byłoby obniżenie poziomu długu do PKB. Dodatkowo ich umorzenie zmniejszyłoby koszty obsługi długu. Ale jak wynika z informacji DGP, w otoczeniu Jana Krzysztofa Bieleckiego wypracowano nieco inną koncepcję. OFE przekazałyby do sektora publicznego swoje obligacje, ale nie trafiłyby one do ZUS czy nie zostały umorzone, a trafiłyby do specjalnego funduszu. Funduszem tym miałyby zarządzać PTE, w których pozostałaby część akcyjna. Dodatkowo do wyceny portfela OFE doliczane byłyby obligacje, które trafiły do sektora publicznego. Taka wersja miała zmniejszyć dług i minimalizować koszty zmian dla rynku kapitałowego. Nie zmniejszyłaby kosztów obsługi długu.

Reklama

Jak wynika z naszych informacji, niewykluczone, że to premier zdecyduje o wyborze docelowego wariantu. Wczoraj mówił dziennikarzom w Sejmie, że w kontekście propozycje zmian w OFE liczy na wsparcie opozycji (jej pomysły idą często dalej niż rządu).

>>> Czytaj też: Fundusze emerytalne łączą się w oczekiwaniu na wyrok