Byłeś w USA dłużej niż pół roku i dostałeś zieloną kartę? Uważaj, bo amerykański fiskus może się zainteresować, ile lokujesz w polskim banku.

Informacje o lokatach zakładanych w naszym kraju trafią do amerykańskiego fiskusa - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta wyjaśnia, że jeszcze w tym roku Polska może podpisać amerykańską ustawę FATCA z 2010 roku o ujawnianiu na cele podatkowe informacji finansowych o rachunkach zagranicznych. Jeżeli to się stanie, każdy Polak, który pojedzie do USA na dłużej niż pół roku i po powrocie do kraju postanowi założyć na przykład lokatę, będzie musiał powiadomić bank, że przebywał w Stanach dłużej niż 183 dni. Bank informację o lokacie prześle polskiemu fiskusowi, który przekaże je Amerykanom. Chodzi o to, aby polscy obywatele, którzy są amerykańskimi rezydentami, na przykład posiadający zielone karty, cały swój dochód opodatkowali w USA.

"Rzeczpospolita" dodaje, że przed przyjęciem dokumentu przestrzega profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. W liście do ministra finansów alarmuje, że umowa może naruszać polską konstytucję, zwłaszcza w zakresie ochrony prywatności naszych obywateli. "Prawo do prywatności obejmuje też ochronę tajemnicy danych o sytuacji majątkowej" - podkreśla Irena Lipowicz.

>>> Czytaj też: Mateusz Szczurek: ordynację podatkową zastąpi kodeks podatkowy