Pewne uspokojenie sytuacji na Ukrainie zmniejszyło rynkową awersję do ryzyka. Widać to chociażby w spadku wartości uznawanych za bezpieczne: japońskiego jena oraz szwajcarskiego franka. Na parze EUR/USD od dwóch dni dominuje jednak relatywnie niska zmienność.

Inwestorzy prawdopodobnie wstrzymują się z odważniejszymi decyzjami przed kluczowymi wydarzeniami tego tygodnia – dzisiejszą decyzją ECB ws. stóp procentowych (13:45) i jutrzejszą publikacje raportu z rynku pracy USA. Kurs EUR/USD od wtorku stabilizuje się między 1,3710 a 1,3750. Dziś również decyzję ws. stóp ogłosi Bank Anglii (13:00), niemniej jednak wydarzenie to nie powinno przynieść żadnego zaskoczenia i pozostać bez wpływu na funta szterlinga. Mimo pewnego zaskoczenia wczorajszym komunikatem po posiedzeniu RPP, na parach złotowych również panuje niska zmienność. Kurs EUR/PLN porusza się w przedziale 4,1750 – 4,19, a USD/PLN między 3,04 a 3,05. Bardziej optymistyczne wyniki najnowszej projekcji inflacyjnej przyczyniły się do przedłużenia obietnicy utrzymania niskich stóp przez RPP co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku.

Przedłużenie zapewnienia o zaledwie trzy miesiące nie jest aż tak mocnym krokiem. Należy pamiętać, że czas potrzebny na transmisję impulsów polityki monetarnych trwa kilka kwartałów, więc dodatkowe trzy miesiące „spokoju” nie mają aż tak dużego wpływu na sferę realną. Oprocentowanie kredytów pozostaje bardzo nisko, co pozwala na większy wzrost akcji kredytowej i w konsekwencji ożywia koniunkturę. Naszym zdaniem 50 proc. szanse na wzrost inflacji w okolice celu w 2015 r. oznacza, że stopy prawdopodobnie zostaną podniesione w czwartym kwartale, ponieważ ich niski poziom utrzymywany jeszcze na początku 2015 r. rodzi ryzyko wyjścia ponad cel, szczególnie, że postępujące globalne ożywienie może stworzyć większą niż się obecnie wydaje presję na wzrost cen surowców i żywności.

Strefa euro: zdania podzielone

Rynek jest dość mocno podzielony w kwestii dzisiejszej decyzji ECB. Aż 25 proc. instytucji finansowych ankietowanych przez agencję Bloomberg oczekuje obniżki kosztu pieniądza. Przewidywania w dużej mierze sprowadzają się do interpretacji ostatniego odczytu dynamiki inflacji – wzrostu inflacji korowej (do 1 proc.) oraz pozostania na poziomie 0,8 proc. inflacji HICP.

W poniedziałek Mario Draghi stwierdził, że inflacja pozostaje znacznie poniżej celu ECB i przede wszystkim dodał, że im dłużej pozostaje nisko tym mniejsze prawdopodobieństwo jej powrotu do celu w rozsądnym czasie. Uważamy, że rozstrzygnięcia dzisiejszego posiedzenia przełożą się na osłabienie wspólnej waluty. Nawet bowiem, jeżeli ECB nie obniży stóp, Mario Draghi w trakcie konferencji prasowej powinien zapowiedzieć gotowość do takiego kroku, włącznie z rozważaniem ujemnej stopy depozytowej.