Jak oceniają eksperci banku BGŻOptima, nie można wykluczać, że taka sytuacja będzie się utrzymywała do końca roku, a pierwszą podwyżkę zobaczymy dopiero w I kwartale 2015 roku, a nawet znacznie później, przy bardziej negatywnym scenariuszu dla naszej gospodarki.

Dobra wiadomość jest taka, że w bankach rośnie popyt na depozyty, z uwagi na coraz śmielej rozwijającą się akcję kredytową. Na rynku będą się więc pojawiać ciekawe oferty. Jak pokazują aktualne dane z rynku, to właśnie na koncie oszczędnościowym dziś niejednokrotnie bardziej niż na lokacie opłaca się „zaparkować” swoją wolną gotówkę.

Porównanie kont oszczędnościowe - znajdź najbardziej korzystne.

Najwyższe stawki są oferowane przez banki w ramach specjalnych promocji, najczęściej na nowe środki. Pozwalają one uzyskać dużo większy zysk, niż w przypadku oferty standardowej i depozytów. O ile, jak policzyli eksperci z BGŻOptima, średnia wysokość oprocentowania standardowego na kontach oszczędnościowych to dziś ok. 2 proc., na najlepszych ofertach czasowych można dostać nawet ok. 3,5 proc. w skali roku (takie oprocentowanie proponuje np. BGŻOptima, na nowe środki do 40 tys. zł). Dla porównania, średnie oprocentowanie dla półrocznych lokat terminowych w ostatnim czasie waha się w granicach 2,4 – 2,5 proc., dla rocznych od 2,5 do 2,6 proc. Na najlepszych rocznych depozytach można było w marcu zarobić 3,35 proc. (średnia dla 5 najlepszych ofert z rynku), czyli mniej niż na najlepiej oprocentowanych kontach oszczędnościowych. Co więcej, najatrakcyjniejsze warunki na lokatach są obecnie często oferowane przy określonym, dość niskim limicie wpłacanej kwoty, np. do 10 tys. zł. Ale uwaga - zanim zdecydujemy się na ofertę promocyjną koniecznie trzeba przeczytać jej warunki.

Porównaj online ponad 30 kont oszczędnościowych.

Reklama

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że oferta promocyjna jest ze swojej natury terminowa, a po upływie określonego w umowie czasu, oprocentowanie produktu wraca do standardowego. Często jest to poziom bardzo niski. Wybierajmy więc oferty z możliwie długim terminem i takie, gdzie oprocentowanie standardowe jest również konkurencyjne. Może się również zdarzyć, że aby uzyskać dodatkowe kilka punktów procentowych, trzeba będzie nabyć w banku jakiś inny produkt, choćby założyć konto osobiste. To może się średnio opłacać, jeśli z posiadaniem konta będą się wiązać jakieś koszty. Na opłaty warto też zwrócić uwagę w przypadku samego konta oszczędnościowego. W przypadku większości kont tylko jedna wypłata środków z konta w miesiącu jest darmowa, za kolejne trzeba płacić czasem nawet 10 zł, przez co rentowność produktu znacząco spada. Za darmo wypłacimy pieniądze dowolną ilość razy przykładowo z konta oszczędnościowego w BGŻOptima. Z prowadzeniem tego konta nie wiążą się też żadne dodatkowe opłaty.