Integer.pl również weźmie udział podniesieniu kapitałów easyPack - priorytetem jest dla spółki zachowanie większościowego udziału w projekcie dzięki środkom pozyskanym z emisji akcji.

"Jesteśmy w trakcie zamykania term-sheet. Jeden z inwestorów zaakceptował warunki, dwóch pozostałych jest na etapie uzyskiwania zgód korporacyjnych. Najprawdopodobniej wybierzemy dwóch inwestorów. Całość transakcji powinna zakończyć się w tym roku" - powiedział ISBnews Brzoska.

"Inwestorami w easyPack będą fundusze private equity, ale na razie nic więcej nie mogę powiedzieć" - zaznaczył.

Pod koniec sierpnia tego roku Rafał Brzoska informował agencję ISBnews, że cztery podmioty prowadzą due-diligence easyPack i liczył, że wybór inwestora, który zwiększy kapitały spółki o 100-150 mln euro nastąpi na przełomie października i listopada tego roku.

Prezes poinformował, że dofinansowanie easyPack nastąpi prawdopodobnie w dwóch rundach - w każdej spółka pozyska od nowych inwestorów po 60 mln euro.

"Jako Integer także będziemy brali udział w tym dokapitalizowaniu. Tak, jak wcześniej już mówiliśmy, chcemy zachować pakiet ponad 50% akcji w easyPack. Pozyskaliśmy już 222 mln zł emisji akcji. Teraz, zgodnie z założeniami, planujemy intensywniej wyjść z paczkomatami poza Europę - Malezja, Hong-Kong, Emiraty Arabskie - to są kolejne kierunki" - powiedział Brzoska.

Prezes podkreślił, że rozwój sieci paczkomatów we Włoszech i Francji rozwija się w tempie szybszym od oczekiwanego przez spółkę i te dwa kraje w trzecim i czwartym kwartale tego roku istotnie wpłyną na wynik spółki.

Miesiąc temu spółka nawiązała współpracę z TotalErg, dzięki czemu będzie instalować Paczkomaty na stacjach benzynowych tego koncernu na terenie centralnej i północnej części Włoch. Wcześniej w tym roku sfinalizowała strategiczne porozumienie z TNT Express Italy. easyPack nawiązał także współpracę z Banzai, największą włoską platformą e-commerce. Do końca 2015 roku sieć we Włoszech obejmie 1000 maszyn.

easyPack zainstalował też pierwsze paczkomaty we Francji, a w ciągu dwóch lat będzie ich w tym kraju 2500.

"W Wielkiej Brytanii budowa sieci przebiega szybciej niż planowaliśmy i, co ważne, przy znacznie niższych kosztach niż zakładaliśmy. Do końca tego roku rozstawimy jeszcze co najmniej 200 maszyn na Wyspach i tym samym przekroczymy planowany poziom 1500 urządzeń na ten rok. Zmierzamy bardzo szybko do osiągnięcia progu rentowności" - powiedział Brzoska.

Również w Czechach i na Słowacji spółka spodziewa się osiągnięcia progu rentowności do końca tego roku i cztery miesiące szybciej niż zakładała "wyjdzie na pozytywną EBITDA".

"Zakładaliśmy, że easyPack będzie miał 13 mln euro straty netto w tym roku, ale już teraz widzimy, że prawdopodobnie będzie ona mniejsza. Szacujemy, że spółka osiągnie break-even operacyjny pod koniec 2015 roku, choć niewykluczone, że pojawi się on wcześniej, być może już w III kw." - powiedział prezes.

Dodał, że w przyszłym roku easyPack planuje uruchomienie 4 tys. paczkomatów, co znacznie zbliża go do celu 12-16 tys. tych urządzeń na koniec 2016 r.

easyPack Sp. z o.o. to spółka celowa zawiązana w marcu 2012 roku przez grupę Integer.pl oraz PineBridge Investments, globalny fundusz private equity. Jej kluczowym celem jest rozwój sieci Paczkomatów InPost w Europie.

Aktualnie w 22 krajach na całym świecie funkcjonuje ponad 3,5 tys. Paczkomatów.